Para & Borsa

Euro Bölgesi Öncü TÜFE Verisi-Aralık 2016

Muammer Demir – 04.01.2017

EURO BÖLGESİ ENFLASYON RAKAMLARI / ARALIK

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) yayınladığı rapora göre; Aralık ayında Euro Bölgesi öncü enflasyon verisi piyasa beklentisi üzerinde yüzde 1,1 olarak açıklandı. Kasım ayında açıklanan rakam yüzde 0,6 idi. İlgili dönemde, Euro Bölgesi öncü enflasyon ana bileşenlerine bakıldığında fiyatlar düzeyinde, Enerji yüzde 2,5, İşlenmemiş gıda yüzde 2,1, Hizmetler yüzde 1,2 ve Gıda, Alkol ve Tütün yüzde 1,2 artış yaşandığı görülmekte. Bileşen fiyatlarında yaşanan artışın enflasyon rakamına olumlu yansıdığını görmekteyiz.

Çekirdek enflasyon öncü rakamı, Aralık ayında piyasa beklentisi üzerine yüzde 0,9 olarak açıklandı.

SONUÇ

Aralık ayında ECB tarafından açıklanan aylık ekonomi bülteninde, enerji fiyatlarında yaşanan artış ile birlikte enflasyonun yüzde 1’in üzerine çıkabileceği vurgusu yapılmıştı. Aralık ayı öncü verisinin yüzde 1,1 olarak açıklanması fiyatlar düzeyinde son yedi aydır yaşanan düzenli artışı desteklemekte. Enflasyon ve Çekirdek Enflasyonda yaşanan iyileşme, ECB’nin yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşılması açısından ve uygulanan para politikaları açısından önem arz etmekte.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex


İlgili aramalar:

  • eurozone tüfe 2016
Etiketler:
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx