Euro Bölgesi Ekonomisi Resesyonda

Euro Bölgesi ekonomisi, hükümetlerin kötüleşen borç krizi oryamında daha sıkı bütçe kısıntılarına gitmesi ile birlikte, son dört yılda ikinci kez resesyona girdi.

Euro Bölgesi’nde gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH), yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0.2 daraldıktan sonra, üçüncü çeyrekte yüzde 0.1 geriledi. Bloomberg News’un anketine katılan 44 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre de Euro Bölgesi’nin üçüncü çeyrekte yüzde 0.1 daralması bekleniyordu. Geçen yılın aynı dönemine göre ise, GSYİH yüzde 0.6 düştü.

Avrupa’nın ekonomik hastalığı, hükümetlerin mali açıklarını azaltmak için daha sıkı bütçe kısıntılarıne gitmesi ve yardım isteyen ülkeler listesine İspanya ve Güney Kıbrıs’ın da katılması ile birlikte daha da derinleşti. Yunanistan, Portekiz ve İrlanda halihazırda kurtarma paketi programlarında yer alıyor. Avrupa’da işçi sendikaları kemer sıkma politikalarını protesto ediyor.

Amsterdam’da ABN Amro Bank NV makro araştırma müdürü Nick Kounis, “Avrupa bir miktar yukarı yönde kıpırdayabilmek için küresel ekonomiye sırtını dayayacak” dedi ve “Avrupa ekonomisinin şimdi daha da derin bir resesyona düşeceğini düşünmüyorum, ancak özellikle hızlı bir sıçrma da olmaz” şeklinde yorumda bulundu.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir