Euro Bölgesi Büyüme (2017/3. Çeyrek)

Özgecan Özdemir – 31.10.2017

Euro Bölgesi ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 0,6 büyüdü.

Euro Bölgesi ekonomisi, üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 2,5, çeyreklik bazda ise beklentiler doğrultusunda yüzde 0,6 büyüdü. Yıllık bazda 2011 yılından itibaren en yüksek seviyede açıklanan büyüme verisi, bölge ekonomisinin pozitif yönde ivmelendiğine işaret ediyor. Avrupa Birliği büyüme rakamının ise Euro Bölgesi rakamına paralel yüzde 2,5 seviyesinde açıklandığını görüyoruz. 2017 ikinci çeyrek büyüme verisinin ise yukarı yönlü yüzde 0,6’dan yüzde 0,7’e revize edildiğini görüyoruz. 2017 üçüncü çeyrek öncü büyüme verisi bir önceki çeyrek verisinin altında gerçekleşmiş olsa da 2017 yılı ilk çeyrek rakamı seviyesi ile aynı oranı paylaşıyor.

SONUÇ

Euro Bölgesi öncü üçüncü çeyrek büyüme rakamı beklentilere paralel gelerek ekonomiye dair pozitif algıyı güçlendirmeye devam ediyor. İspanya-Katalonya arasında yaşanan siyasi gerilimin bir miktar Euro Bölgesi ekonomik dinamiklerinde negatif etkisi görülse de bu durumun geçici olduğu kanısını güçlendiriyor. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen ECB toplantısında 2018 projeksiyonuna dair var olan planın açıklanması ve ardından ECB Başkanı Draghi’den güvercin tonda gelen açıklamaların Euro tarafında kırılganlığı arttırdığını gördük. Bugün açıklanan veriler ışığında ise, enflasyonda yaşanan ivme kaybı ile beraber Euro para biriminde bir miktar değer kaybı yaşandığı görülüyor.

Özgecan Özdemir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin