Euro Bölgesi Büyüme Verisi 2017/3. Çeyrek

Muammer Demir – 07.12.2017

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan rapora göre, Euro Bölgesi 2017 yılı 3.çeyreği büyüme verisi final datasına göre, Euro Bölgesi ekonomisi 3.çeyrekte, çeyreklik bazda piyasa beklentisine paralel yüzde 0,6 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre beklentilerin üzerinde yüzde 2,6 oranında  büyüdü. 2017 yılı ikinci çeyreğinde Euro Bölgesi ekonomisi çeyreklik bazda yüzde 0,7 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,4 oranında büyüme kaydetmişti. 2017 yılı 3.çeyreğinde Euro Bölgesi üye ülkeler arasında, çeyreklik bazda Malta yüzde 1,9 ile en fazla büyümenin kaydedildiği ülke oldu. Ekonomik büyümede yaşanan bu artışı sırasıyla, yüzde 1,5 ile Letonya ve yüzde 0,9 ile Kıbrıs’ın takip ettiği görülüyor. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise en fazla ekonomik büyümenin görüldüğü ülkeler ise yüzde 7,7 Malta, yüzde 6,2 Letonya ve yüzde 4,9 Slovenya olduğu görülmekte. Not: İrlanda ve Lüksemburg verileri henüz güncellenmemiştir.

Aynı zaman aralığında açıklanan 28 üye ülkeli Avrupa Birliği 2017 yılı 3.çeyrek büyüme rakamlarını incelediğimizde, çeyreklik bazda yüzde 0,6 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,6 oranında ekonomik büyümenin yaşandığı görülüyor.

2017 yılı 3. çeyrek büyüme verisi bileşenlerini incelediğimizde, çeyreklik bazda hane halkı tüketim harcamaları yüzde 0,3, sabit sermaye yatırımları yüzde 1,1, hükümet harcamaları yüzde 0,2, ihracat yüzde 1,2 ve ithalat yüzde 1,1 artışın yaşandığı görülmekte. 2017 yılı 3. çeyrek rakamına, hane halkı tüketici harcamaları yüzde 0,2 puan, sabit sermaye oluşumu yüzde 0,2 puan ve ihracat yüzde 0,5 puan olumlu katkı yaparken ithalat yüzde 0,5 puan negatif katkı yaptığı görülüyor.

Sonuç

Euro Bölgesi’nde açıklanan 2017 yılı 3.çeyrek büyüme verisi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,6 oranında artış gösterirken, ulaşılan bu rakamın 2011 yılı 1.çeyreğinden sonra görülen en yüksek seviye olduğu görülmekte. Verinin detaylarını incelediğimizde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, hanehalkı tüketim harcamaları, sabit sermaye oluşumu ve ihracat bileşenlerinde yaşanan artışın 3.çeyrek büyüme rakamına pozitif katkı yaptığını görmekteyiz. Özellikle, istihdam tarafında yaşanan iyileşme ve iç talepte yaşanan güçlü seyir ekonomiye dair olumlu sinyaller üretirken, 3.çeyrek rakamına olumlu yansımaları görülüyor. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) 2017 yılı Eylül ayı toplantısı sonrasında yayımlanan makroekonomik projeksiyonlarında 2017 yılı için büyüme verisi tahmininin yüzde 1,9’dan yüzde 2,2’e revize edildiği açıklanmıştı. Euro Bölgesi’nde, üye ülkeler bazında 3.çeyrek büyüme rakamlarına bakıldığında ekonomik büyümenin tabana yayılmaya devam ettiği görülüyor.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin