EUR / USD Paritesi Yorumu / Döviz Destek – (20.03.2013)

Kıbrıs’ta Bankalar Açılmıyor

Dün beklenildiği gibi banka mevduatlarının vergilendirilmesi yasası Güney Kıbrıs meclisinde reddedildi ve ardından bugün pazarlıklar devam etti.

G. Kıbrıs Maliye Bakanı yardım istemek için Rusya’ya giderken bir yandan da Euro Bölgesi ile görüşmeler var.

Son gelen haberlere göre bankalar önümüzdeki Salı gününe kadar kapalı kalacaklar. Aslında şöyle demek daha doğru, bankalar bir çözüm bulunana kadari bir anlaşma olana kadar kapalı kalacaklar.

Sebebi basit; eğer bir anlaşma yoksa hala ortada bankalar açıldığı an herkes parasını çekecek ve bankalar batma noktasına gelecekler. Üstelik bu sefer ortada vergilendirilecek mevduat da olmayacak.

Gelinen noktada Merkel “evet” demeden bir anlaşma olmayacak ve bankalar açılmayacak. Önümüzdeki günlerde Euro Bölgesi-Rusya ve Kıbrıs herkesin kabul edeceği bir planda anlaşacaklar büyük ihtimalle, aksi durum ise Almanya için sıkıntı değil çünkü Güney Kıbrıs’a “teklifi kabul et ya da Euro Bölgesi’ni terk et” deme pozisyonunda. Güney Kıbrıs piyasalara sistemik bir risk teşkil etmediği için pazarlık şansı oldukça zayıf.

Döviz Destek

TÜM DÖVİZ YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir