EUR / USD Paritesi Yorumları / ZiraatFX – (16.04.2019)

Geçen hafta yükseliş eğiliminde olan parite bu haftaya da sınırlı da olsa aynı eğilimini koruyarak başladı. Kapanış 1,1305 seviyesinden gerçekleşti. Avrupa’daki verilerin bir miktar toparlanma eğilimi göstermesi Avro üzerinde etkisini gösterirken, Çin’de açıklanan ihracat verisi ve yeni kredilerdeki olumlu görüntü Avro’yu destekleyen bir diğer önemli faktör olduğu söylenebilir. Hem ticaret açısından hem de risk iştahını desteklemesi açısından özellikle son dönemdeki gelişmeleri dikkate aldığımızda, Çin verilerinin iyi gelmesi Avro üzerinde etkisini hissettirmeye devam edebilir. Verilere artan hassasiyeti düşündüğümüzde, bugün özellikle saat 12’de açıklanacak Almanya nisan ayına ilişkin ZEW endeksinin önemli olduğu söylenebilir. ZEW cari durum endeksi martta 11,1 seviyesinde gerçekleşmişti. Cari durum endeksinin, nisanda 8 seviyesine gerilemesi beklenmekte.

Beklentileri karşılayan bir veride parite 1,1320 civarındaki direncini kırabilir. Sıralı dirençler 1,1350 ve 1,1380 seviyelerinde. Aksi durumda, 1,1280 yakın desteği izlenebilecekken, bu seviyenin üzerinde kalındıkça paritede yükseliş eğilimi devam edebilir. Bu seviyenin altında yaşanabilecek bir sarkmada ise 1,1250 yakın desteği takip edilebilir. ABD tarafına baktığımızda sanayi üretim verisi ön plana çıkarken, geçtiğimiz günlerde Trump’ın FED’in politikalarını eleştirmesinin de etkisiyle 97 seviyesinin altına gerileyen Dolar endeksinde (DXY) bu görüntü devam ediyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN