EUR/USD Paritesi Yorumları / Ziraat FX – (25.01.2023)

EUR/USD: Enerji fiyatlarındaki düşüş ve Çin’de açılmanın beklenenden hızlı olmasının katkısıyla ocak ayında Almanya haricinde imalat PMI verileri Avrupa’da toparlanmaya işaret etti. Hizmet PMI verisi de Euro Bölgesi ve Almanya’da 50 büyüme eşik değerinin üzerine çıktı. ABD’de ocak ayında imalat PMI, 46,2’den 46,8 seviyesine yükselirken daralma bölgesinde kalmayı sürdürdü, dikkat çekici olarak iç talebe dair fikir veren hizmet PMI verisindeki artış çok daha güçlü oldu ve imalat PMI ile arasındaki makası kapattı. Enerji fiyatlarındaki düşüş ile Euro Bölgesi PMI verilerindeki kısmi toparlanma, ekonominin dirençli olduğuna işaret edip ECB’nin faiz artırımlarına devam etmesine alan sağlayabilecek bir unsur oldu.

Diğer taraftan piyasa katılımcıları, Fed’in gelecek haftaki toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artışının ardından mart ayında sıkılaştırma döngüsüne ara verebileceği beklentisi fiyatlıyor. Buna ek olarak yılın ikinci yarısında yaklaşık 50 baz puanlık faiz indirimi de fiyatlamalara yansımış durumda. Bu sabah 1,09 seviyelerine yakın bulunan paritede ise yükseliş isteğinin sürebileceğini düşünüyoruz. Olası yükselişlerde 1,0945 ve 1,10 izlenebilir. Öte yandan, olası geri çekilmelerde 1,0825 destek konumunda bulunuyor.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!