EUR/USD Paritesi Yorumları / Ziraat FX – (17.12.2021)

EUR/USD: ECB, beklentilerle uyumlu olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) önceki çeyrekten daha düşük hızda süreceği ve program çerçevesinde net varlık alımlarının mart ayında sonlandırılacağı belirtildi. Diğer yandan ECB, PEPP’teki azaltımların bir kısmını dengelemek amacıyla normal varlık alım programı olan APP kapsamında tahvil alımlarını artıracağını bildirdi.

Ayrıca pandemi ile ilgili şokların ortaya çıkması durumunda PEPP kapsamında net alımların devam edebileceği de belirtildi. ECB, Fed’in aksine enflasyonun geçici olduğu yönündeki pozisyonunu korudu. Fiyatlamalara bakıldığında, paritenin 1,1360 bölgesinden geçen yatay dirençlerini geçemediğini izlesek de aylık ortalamanın bulunduğu 1,1290 seviyesinin üzerinde kaldığını gözlemliyoruz.

Şu aşamada yaşanan fiyatlamalar düşünüldüğünde, 1,1290 seviyesinin altına düşüş gözlenmedikçe parite 1,1360 direncini kırma denemeleri yapabilir ve 50 günlük ortalamanın bulunduğu 1,1440 seviyesine doğru yükselişini sürdürebilir. Aksi durumda, 1,1290 desteğinin altında 1,1230 desteğine kadar geri çekilme gözlenebilir.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten