EUR/USD Paritesi Yorumları / Ziraat FX – (17.03.2023)

EUR/USD: Hafta boyunca küresel piyasalarda merkez bankalarının sıkı para politikaları ve bağlantılı olarak bankacılık sektöründeki sorunlar takip edildi. Silicon Valley Bank’in dahil olduğu üç ABD bankasının iflas etmesinin ardından ABD Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından büyük bankalardan destek talebi geldi. Buna bağlı olarak 11 büyük bankadan, bankacılık krizinin yeni odak noktası gibi görünen First Republic Bank’e toplam 30 milyar dolar para yatırma haberi piyasaları destekledi. Diğer taraftan ECB dünkü toplantısında daha düşük bir faiz artışının piyasalarda panik yaratabileceğini değerlendirerek faizleri 50 baz puan artırdı. Toplantı sonrasında konuşan Lagarde faiz kararının “büyük bir çoğunluğun” desteğiyle uyumlu olduğunu belirtti.

Bölgede enflasyonun uzun bir süre çok yüksek seviyede kalacağının öngörüldüğü ve faiz kararlarının veri odaklı alınmaya devam edileceği ifade edildi. Bugün ABD’de üretimin seyrine ilişkin olarak şubat ayı
sanayi üretimi takip edilecek. Euro Bölgesi’nde şubat ayı TÜFE nihai verileri izlenecek. Fiyatlamalar tarafına bakıldığında, dün %0,3 oranında yükselen ve günü 1,0610 seviyesinden tamamlayan parite bu sabah da yükselişte. Teknik olarak 1,0580 desteğinin üzerinde kalındıkça 1,0750 hedefte kalabilir. Ara direnç 1,0690 seviyesindeyken, 1,0580 desteğinin kırılması durumunda 1,0515 gündeme gelebilir.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten