EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (29.07.2019)

Global piyasalarda bu hafta gözler 31 Temmuz’da açıklanacak FED faiz kararında. 25 baz puanlık faiz indirimi %80 in üzerinde bir oranda fiyatlanıyor. Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası (AMB) faiz oranlarını değiştirmedi ve politika faizini sıfırda bıraktı. AMB Başkanı Draghi konuşmasında enflasyon ve büyümeyi desteklemek için ilave teşvik sinyali verirken, varlık alımlarının incelendiği belirtildi. Açıklamalar sonrası Eylül toplantısında faiz indirim ihtimali daha yüksek oranda fiyatlanıyor. Cuma günü ABD’de 2. Çeyrek büyüme %1,8 beklentiye karşılık %2,1 açıklandı. İngiltere’nin yeni Başbakanı Johnson 31 Ekim’de İngiltere’nin AB’den kesin olarak ayrılacağına dair mesajını yineledi. Küresel piyasalarda merkez bankalarından para politikasında gevşeme sinyalleri genel olarak olumlu beklenti yaratmaya devam ederken, ABD-Çin ticaret görüşmelerinin yarın üst düzey yetkililerin katılımı ile tekrar yüz yüze başlayacak olması bu görünüme destek oldu. Anacak görüşmelerde nihai bir karara varılması beklenmiyor.

Geçtiğimiz hafta AMB açıklamaları sonrasında ilk etapta 1,11 seviyelerini test eden parite açıklamaların devamında 1,1188 seviyesine kadar yükseldi. Dolar Endeksi bu sabah 98 seviyelerinde işlem görürken, 1,1125 seviyelerinde işlem gören paritede 1,1120 ve 1,11 destek; 1,1150 -1,1200 direnç olarak takip edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN