EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (22.08.2019)

Dün akşam açıklanan FOMC Temmuz ayı toplantı tutanaklarında FED faiz indirimi sebeplerini; ekonomik yavaşlamaya ilişkin işaretler, risk yönetimi endişeleri ve çok düşük enflasyon olarak açıklarken, FED yetkililerinin faiz indirimini işletme yatırımlarında gerçekleşebilecek daha derin bir gerileme riskine karşı sigorta olarak gördüğü anlaşılıyor. Faiz indirimine dair mesaj görülmemesi, üyelerin mutabık olmaması global piyasalarda risk iştahında hafif düşüşe sebep oldu.

ABD başkanı Trump sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada bir kez daha FED’e yüklenerek Çin ve diğer ticaret anlaşmalarının harika durumda olduğunu ve tek sorunun Fed Başkanı Powell ile Fed olduğunu söyledi. Diğer taraftan Minneapolis Fed Başkanı Kashkari, Fed’in, ekonomiye faiz indiriminin tek başına sağlayacağı destekten daha fazlasını elde edebilmek için sözlü yönlendirme de yapması gerektiğini belirtti.

Global piyasalarda ABD-Çin ticaret müzakerelerine ilişkin gelişmeler ile resesyon endişeleri ön planda kalmaya ve piyasalara yön vermeye devam ederken Brexit ve İtalya’da siyasi belirsizlik de gündemde. Almanya Başbakanı Merkel ve İngiltere Başbakanı Johnson’ın gerçekleştirdiği görüşme sonrasında Merkel, Brexit’in en büyük anlaşmazlık konusu olan, İrlanda ile Kuzey İrlanda sınırının gelecekte nasıl işleyeceği konusundaki “tedbir maddesi” ne ilişkin bir çözüm bulunmasının önemli adım olacağını belirtti.

İtalya Cumhurbaşkanı, ülkedeki hükümet krizine çözüm bulmak amacıyla siyasi görüşmelere başladı. Dün Almanya’nın eksi faizli tahvil arzına beklenin altında talep geldi. Tahvil arzı dünyadaki ilk %0 kupon faizli 30 yıllık tahvil ihracıydı. Bugün Euro Bölgesi ve ABD’nin PMI verileri ile ECB’nin son toplantı özetleri takip edilecek.

Dolar Endeksi 97 seviyelerinde destek bulduktan sonra toparlanırken, bu sabah 98,30 seviyelerinde. 1,1077 seviyelerinde işlem gören paritede 1,11- 1,1120 direnç, 1,1020 destek konumunda izlenebilir. Euro Bölgesi’ndeki gelişmeler ve açıklanacak tutanakların yanı sıra Cuma günü Başkan Powell’ın Jackson Hole Sempozyumu’nda yapacağı konuşmadan alınacak ipuçları paritenin yönü açısından da belirleyici olacaktır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN