EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (21.08.2019)

Dün ABD Başkanı Trump’ın Çin ile bir anlaşma yapmak için hazır olmadıklarını dile getiren açıklamaları ticaret müzakerelerine ilişkin olumsuzluk yaratırken, Avrupa tarafında yaşanan siyasi krizler de belirsizlik yaratıyor. Brexit belirsizliğinin yanına İtalya siyasi krizi eklenmiş durumda. İtalya’da Başbakan Conte hükümetine güven oylaması isteği sonrasında istifa etti. Yeni hükümet kuruluncaya kadar Conte hükümeti görevine devam edecek. Koalisyon kurulmaz ise erken seçim sözkonusu.

ABD Başkanı Trump, FED’e tekrar daha büyük çaplı bir faiz indirimine gitme çağrısında bulundu. Geçtiğimiz hafta Almanya ve Çin’den gelen olumsuz veriler ve tahvil piyasalarında getiri eğrisinin tersine dönmesi ile resesyon endişelerini tetiklemesi sonrasında; Almanya, derin bir resesyondan kaçınabilmek için mali teşvik tedbirleri hazırlandığını, hükümetin ekonomik kriz durumunda 50 milyar Euro tutarında ekstra harcama yapmayı düşündüğünü açıklamıştı. Çin Merkez Bankası ise, şirketler için borçlanma maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olmak ve ABD ile olan ticaret savaşı nedeniyle yavaşlayan ekonomisini desteklemek için kredi faiz oranında kullanılan mekanizmayı geliştireceğini belirtmişti. Çin Merkez Bankası (PBOC) bir yıl vadeli banka kredileri için referans faiz oranını %4,25’ten başlayacak şekilde belirledi.

Dün gelen veride Almanya Üretici Fiyat Endeksi beklentilerin üzerinde açıklandı. Dolar Endeksi 97 seviyelerinde destek bulduktan sonra toparlanırken, bu sabah 98,24 seviyelerinde. 1,1096 seviyelerinde işlem gören paritede 1,11- 1,1120 direnç, 1,1020 destek konumunda izlenebilir. Euro Bölgesi’ndeki gelişmeler yanı sıra Cuma günü Başkan Powell’ın Jackson Hole Sempozyumu’nda yapacağı konuşmadan alınacak ipuçları paritenin yönü açısından da belirleyici olacaktır. Ayrıca bu akşam yayınlanacak FOMC Toplantı Tutanakları paritede hareketlilik yaratabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN