EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (20.08.2019)

Son dönemde ticaret savaşlarında artan gerilim, gelen açıklamalarla yatışmış durumda.

Son olarak ABD Ticaret Bakanı, Huawei‘ye uygulanan yaptırımların erteleneceğini açıklamasının olumlu yansımaları görüldü. Merkez bankalarının parasal teşvikleri artırabileceğine ilişkin beklentilerin güçlenmesi ve Çin ile Almanya’da mali önlemlerin sıkılaştırması yönündeki adımların etkisiyle risk iştahında yükseliş görüldü.

Geçtiğimiz hafta Almanya ve Çin’den gelen olumsuz veriler ve tahvil piyasalarında getiri eğrisinin tersine dönmesi ile resesyon endişelerini tetiklemesi sonrasında; Almanya, derin bir resesyondan kaçınabilmek için mali teşvik tedbirleri hazırlandığını, hükümetin ekonomik kriz durumunda 50 milyar Euro tutarında ekstra harcama yapmayı düşündüğünü açıklamıştı. Çin Merkez Bankası ise, şirketler için borçlanma maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olmak ve ABD ile olan ticaret savaşı nedeniyle yavaşlayan ekonomisini desteklemek için kredi faiz oranında kullanılan mekanizmayı geliştireceğini belirtmişti. Son olarak Avustralya Merkez Bankası, gerektiği takdirde faiz oranlarını yeniden indirmeye hazır olduğunu açıkladı.

Avrupa özelinde Brexit belirsizliğinin yanına İtalya siyasi krizi eklenmiş durumda. İtalya’da koalisyon hükümetindeki sorunlar nedeniyle erken seçim gündemde. Bugün Senato Genel Kurulu’nda, siyasi duruma ilişkin krizin yön bulması bekleniyor.

Dolar Endeksi 97 seviyelerinde destek bulduktan sonra toparlanırken, bu sabah 98,30 seviyelerinde. 1,1080 seviyelerinde işlem gören paritede 1,11- 1,1120 direnç, 1,1020 destek konumunda izlenebilir. Cuma günü Başkan Powell’ın Jackson Hole Sempozyumu’nda yapacağı konuşmadan alınacak ipuçları paritenin yönü açısından da belirleyici olacaktır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN