EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (20.08.2018)

Günlük Euro/Dolar Paritesi Yorumu

Almanya MB başkanı Weidmann ECB’nin sıkılaşma yolunda ilerlediğini ve faiz oranlarını kademeli
olarak artırmasını mümkün olduğunu ifade etti. Gümrük vergisi konusu küresel tarafın gündeminde
kalmayı sürdürüyor. ABD ticaret ortaklarına karşı ‘dengeleri lehine çevirme yönünde’ bir tutum içinde. Türkiye piyasalarındaki volatilite GOP piyasalarını da etkiliyor. İç tarafta bayram tatili başlıyor. Dolayısıyla olası haber akışı tatil nedeniyle volatilitenin yükselmesine yol açabilir.

Cuma günü açıklanan AB TÜFE beklentiler dahilinde gelirken; ABD Michigan endeksi beklentilerin altında, öncü göstergeler ise beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Çarşamba günü FED Ağustos toplantı tutanakları açıklanacak. Bu hafta Jackson Hole toplantısı gerçekleşecek, FED başkanı Powell’in konuşma yapması bekleniyor. Bu hafta ise veri akışı yorun değil. Çarşamba günü ABD ikinci el konut satışları, Perşembe yeni konut satışları, imalat PMI, Cuma günü ise dayanıklı tüketim
verileri yer alıyor. AB tarafında ise Perşembe günü imalat PMI, tüketici güveni öne çıkan veriler.
Dolar Endeksi yükseliş çabasını sürdürüyor. Endeks bu sabah 96,20 civarında seyrediyor. 96,00’nın üzerine kalması 97,00 ve 98,00 iddiasının devamını sağlayabilir.

Geçtiğimiz hafta 1,1300 civarına kadar gevşeyen parite tepki çabasını sürdürüyor. Bu sabah 1,1415 civarında bulunuyor. Ancak çaba güç kaybediyor. Mevcut dinamikte Dolar Endeksi’nin baskı yaratacağını düşünüyoruz. 1,15 seviyesinin altında aşağı yön hakim konumda olabilir. Bu halde 1,13 ve 1,11 hedef olarak öne çıkabilir. Tahminimizin aksine bir seyir olması halinde ise(ki 1,15 aşılmıştır) 1,1580 ve 1,1680 direnç noktaları.
DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin