EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (18.04.2019)

Dün günün ilk bölümü Almanya, Çin makro verilerinin beklentilerin üzerinde sonuçlara işaret etmesi ile iyimser oldu. Günün devamı ise ABD kaynaklı haber akışı ile negatife döndü. Ülkede yaşlı ve emeklilere sunulan sağlık hizmetinin uzatılması konusunda Cumhuriyetçiler ve Demokratların anlaşamaması satış baskısı yarattı. Satışa öncülüğü sağlık sektörü yaptı. Yeni gün zayıflayan risk iştahı ile başlıyor. Almanya Hükümeti 2019 büyüme tahminini 1,0%’dan, 6 yılın en düşüğü olan 0,5%’e güncelledi. Büyüme bir yıl önce 2,1% olarak öngörülüyordu. ABD-AB arasındaki gümrük tarife sorununda AB plan hazırlıyor. Boeing sübvansiyonuna karşılık 12 milyar Usd tutarında paket hazırlığı söz konusu. ABD’de Bej Kitap ekonominin hafif ile orta hızda büyüdüğüne işaret etti.

Genel olarak küresel piyasalar düşük momentumlu iyimser bir havada işlem görüyor diyebiliriz. Güçlü ve sürekli olumlu fiyatlama söz konusu olamıyor.Dolayısıyla haber akışları yön değişimine yol açıyor. ABD-Çin ticaret görüşmelerinin sona yaklaştığı ve bir anlaşma olacağı beklentileri sürüyor. İki ülke bir tur daha görüşme yapabilir. Olası anlaşmanın ise Mayıs sonunda olması bekleniyor. 29 Nisan’da Lighthizer ve Mnuchin’in Çin’e gitmesi planlanıyor. FED’in güvercin pozisyonu bazı FED üyelerinin güvercin açıklamalarından destek buluyor. Benzer güvercin tutum ECB için de geçerli.

İngiltere Brexit sürecinde çözüm arayışı sürerken ekonomi baskı altında kalmayı sürdürüyor. May, Mayıs ayının ilk 3 haftasında iç siyasette mutabakat sağlayarak 1 Haziran’da ayrılmanın olmasını istiyor. Brexit konusunda 6 aylık süre uzatımı kararı alındı. Büyük resimde belirsizlik sürüyor. Taraflar anlaşmasız ayrılıktan imtina ediyor. İngiltere’nin mevcut anlaşmayı imzalaması ya da ikinci referanduma gitmesi ana seçenekler konumunda.

Global piyasalarda ticaret sorunu(ABD-Çin, ABD-AB), Brexit belirsizliği, küresel büyüme endişeleri ve merkez bankaları politikaları ana gündem maddeleri olmaya devam ediyor. Büyüme endişelerine/riskine merkez bankaları parasal imkanları kolaylaştırarak yanıt veriyorlar. Güvercin pozisyonlanma hem güç kaybeden ekonomik aktiviteye, hem büyüme endişelerinin azalmasına hem de fon maliyetinin düşük kalmasına imkan tanıyor. Bu noktada makro veriler odak noktasına yerleşiyor. Hem güncel durum hem de gevşek para politikasının sağladığı fayda veriler üzerinden ölçümleniyor. Dolar Endeksi, Ekim ayından bu yana yaklaşık olarak 95-97,5 bandında hareket ediyor. Endeksin yükseliş iddiasını sürdürmesi için ilk etapta 96,9 sonrasında 97,1 seviyesinin üzerine yerleşmesi gerektiği fikrindeyiz.

Endeks bu sabah 97,00 civarında işlem görüyor. 96,9’nın altında 96,75 ve 96,5 destek seviyeleri öne çıkabilir. Güncel dinamik paritede trend oluşumuna mani oluyor. Parite son aylarda 1,13-15 bandında seyrediyordu. Risk iştahının azalması baskı yapıyor. Dün olumlu başlayan gün, kazançların önemli kısmının kaybı ile sonuçlandı. Parite bu sabah 1,13 seviyelerinde işlem görüyor. 1,13’ün üzerinde kalınamaması Eur aleyhine olabilir. Yukarıda 1,1315 ve 1,134 direnç konumunda. 1,1315 sonrası 1,1375 hedef olabilir. Aşağıda 1,129 ve 1,126 destek olarak öne çıkabilir. Tahminimiz yatay/sınırlı pozitif seyir olacağı yönünde. Ancak mevcut
durumda belirgin bir hareket beklemediğimizi belirtelim.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN