EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (16.07.2019)

Çin, ABD ile ticaret savaşının etkisi ile yılın ikinci çeyreğinde, son 27 yıldaki en düşük büyümesini gerçekleştirerek % 6,2 büyüdü. Çin’in bundan sonraki süreçte daha genişleyici para politikası izlemesi olasılığı artarken, ABD Başkanı Trump, Çin’in büyümesine ilişkin sosyal medyada yaptığı açıklamada, yavaşlayan büyümede ABD’nin ek gümrük vergilerinin temel etkiye sahip olduğunu ve Çin’in bu yüzden anlaşma yapmak isteyeceğini dile getirdi.

ABD’de dün endeksler günü rekorla kapatırken, Avrupa Borsaları’nda da alıcı seyir görüldü. Euro Bölgesi’nde Cuma günü sanayi üretimi verisi Mayıs ayında önceki aya göre %0,9 artarak beklenenden daha iyi geldi. Öte yandan Avrupa Komisyonu geçtiğimiz hafta, yılın ilk yarısını şekillendiren zayıflığın süreceğini işaret ederek, Euro Bölgesi için 2020 yılı büyüme ve enflasyon tahminini düşürdü. Piyasalarda Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Eylül ayına kadar faiz indirimine gidebileceği beklentisi hakim. Diğer taraftan AMB’nın tahvil alımlarının tekrar başlaması da ihtimaller dahilinde.

Global piyasalarda ticaret müzakereleri, Brexit belirsizliği, ABD-İran gerilimi, küresel büyüme endişeleri ve merkez bankaları politikaları ana gündem maddeleri olmayı sürdürürken; ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına en azından bir süreliğine ara verildiğine dair sinyaller ve küresel merkez bankalarından para politikasında gevşeme sinyalleri olumlu beklenti yaratmaya devam ediyor. Dolar Endeksi 96,95 seviyelerinde.

Bugün ABD’de perakende satışlar ve sanayi üretim verileri, yarın Euro Bölgesi’nde TÜFE verisi açıklanacak. Hafta genelinde Fed başkanlarının konuşmaları takip edilecek. 31 Temmuz FED faiz kararı öncesi açıklamalar piyasalar açısından ön planda. Bu sabah 1,1260 seviyelerinde işlem gören paritede; 1,1266 ve 1,1290 direnç, 1,1252 ve 1,1240 Destek olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketin devam edebileceği görüşündeyiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN