EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (16.04.2019)

Küresel piyasalar düşük momentumlu iyimser bir havada işlem görüyor. Güçlü ve sürekli olumlu fiyatlama söz konusu olamıyor. Dolayısıyla haber akışları yön değişimine yol açıyor. ABD bilanço sezonunda açıklanan sonuçların güçlü olmaması negatif etki yapıyor.ABD-Çin görüşmelerinde ABD tarafı Çin’in ABD tarım ürünlerine uyguladığı 50 milyar Usd tutarındaki ek tarifeyi başka alana kaydırmasını istiyor. Amaç seçim yaklaşırken çiftçilerin rahatlatılması. Görüşmelerin geneli için ise sona yaklaşıldı şeklinde açıklamaları öne çıkıyor.

Chicago FED başkanı Evans, enflasyon yüzde 1,5’in altına inerse bunun para politikasının çok sınırlayıcı olduğu anlamına geleceğini; Boston FED başkanı Rosengren ise resesyon dönemlerinde 1,5%, normal zamanlarda ise 2,5% enflasyonun hedeflenebileceğini ifade etti. Para politikasında esneklik içinde bulunduğumuz günler için gevşeme sinyali olarak algılanıyor. AB tarafında büyümeye dair veriyi de bu noktada dikkatinize sunuyoruz. 1. çeyrek AB büyümesi ECB tahmininin altında kaldı. Bankanın ekonomik tahmin modelinin 2 çeyrek için daha az büyümeye işaret ettiğini belirtelim. Bu tahminin gerçekleşme ihtimali arttıkça ECB güvercin pozisyonunu güçlendirebilir.

İngiltere Brexit sürecinde çözüm arayışı sürerken ekonomi baskı altında kalmayı sürdürüyor. May, Mayıs ayının ilk 3 haftasında iç siyasette mutabakat sağlayarak 1 Haziran’da ayrılmanın olmasını istiyor. Brexit konusunda 6 aylık süre uzatımı kararı alındı. Büyük resimde belirsizlik sürüyor. Taraflar anlaşmasız ayrılıktan imtina ediyor. İngiltere’nin mevcut anlaşmayı imzalaması ya da ikinci referanduma gitmesi ana seçenekler. Global piyasalarda ticaret sorunu(ABD-Çin, ABD-AB), Brexit belirsizliği, küresel büyüme endişeleri ve merkez bankaları politikaları ana gündem maddeleri olmaya devam ediyor.

Büyüme endişelerine merkez bankaları parasal imkanları kolaylaştırarak yanıt veriyorlar. Güvercin pozisyonlanma hem güç kaybeden ekonomik aktiviteye, hem büyüme endişelerinin azalmasına hem de fon maliyetinin düşük kalmasına imkan tanıyor. Bu noktada makro veriler odak noktasına yerleşiyor. Hem güncel durum hem de gevşek para politikasının sağladığı fayda veriler üzerinden ölçümleniyor. Dolar Endeksi, Ekim ayından bu yana kabaca 95-97,5 bandında hareket ediyor. Endeksin yükseliş iddiasını sürdürmesi için ilk etapta 97,0 sonrasında 97,2 seviyesinin üzerine yerleşmesi gerektiği fikrindeyiz. Endeks bu sabah 96,95 civarında işlem görüyor. 97’nin altında 96,75 ve 96,5 destek seviyeleri öne çıkabilir.

Güncel dinamik paritede trend oluşumuna mani oluyor. Parite son aylarda 1,13-15 bandında seyrediyordu. Bu sabah 1,131 seviyelerinde işlem görüyor. Yukarıda 1,1315 ve 1,1325 direnç konumunda. 1,1315 sonrası 1,1375 hedef olabilir. Aşağıda 1,13 ve 1,126 destek olarak öne çıkabilir. Tahminimiz yatay/sınırlı pozitif seyir olacağı yönünde.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN