EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (15.05.2019)

Mayıs ayı başındaki iyimserlik negatif haber akışı ile yerini riskten kaçışa bıraktı. Küresel piyasalar, ABD-Çin ticaret görüşmeleri odak noktasında olmak üzere satış baskısı altında kalıyor. Bu ayın başında ABD borsaları Ekim 2018’deki rekor seviyelerine yaklaşma çabasında idi. Bugün itibari ile 5-6% geri çekilmiş durumdalar. Dün ise pozitif seyir oldu. Arka planda FED’in faiz indirimi yapabileceği spekülasyonu etkili oluyor. Trump Çin’in faiz indirimi ve parasal gevşeme ile ekonomisine destek olacağını ifade ederek FED’in de faiz indirimi yapması gerektiğini belirtti. Biraz da parasal genişleme ile büyümenin 5% civarına erişebileceğini iddia etti. Öte yandan bu sabah açıklanan Çin sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri beklentilerin altında kaldılar. ABD’nin halihazırda uygulamada olan tarifelerinin Çin ekonomisini 0,3% oranında aşağı çekmesi bekleniyor. Yeni tarife artışının ise 0,6% oranında azaltıcı etki yapması bekleniyor. Toplamda Çin büyümesi kabaca 1% civarında baskılanabilir.

ABD bir yandan 300 milyar dolarlık yeni paketle vergi artışına hazırlanırken Trump görüşmelerin başarılı olacağını dile getiriyor. 1 Haziran’da 60 milyar dolarlık tarife artışı kararı alan Çin yönetiminden ise başka ulusları yeniden şekillendirmenin doğru olmadığı açıklaması geldi. Özetle küresel ekonomi yavaşlama sinyali vermeyi sürdürüyor. Bu süreçte ABD-Çin tarife sorunu ise belirsizliği artırıyor. 8 Mayıs‘ta yapılmayan Trump-Xi görüşmesi Haziran ayında yapılabilir. Yeni adres Osaka; 28-29 Haziran G20 toplantısı. FED’in faiz indiriminin speküle edilmesi Dolar Endeksi’ni baskılayabilir. Küresel risk iştahındaki kırılganlık ise endeks lehine yorumlanabilir. Yeni gün sınırlı bir iştahla başlıyor. Bu sebeple Endeks bir miktar güç kaybedebilir. Mevcut şartlarda aşağı yön biraz daha avantajlı diye düşünüyoruz. Aşağıda 97,2 güçlü destek konumunda.

Parite Nisan ayı itibari ile 1,13-15 bandının altına sarktı. Zira son dönemde Dolar Endeksi bir miktar güç kazanmış durumda. FED güvercin pozisyonunu koruyor. ECB de benzer şekilde pozisyona sahip. Birkaç gündür ise küresel siyasi konular öne çıkıyor. Bu sabah 1,121 civarında işlem gören paritenin yatay-sınırlı pozitif seyir izlemesini bekliyoruz. 1,1230 seviyesi eşik seviye. Bu seviyenin üzerinde yükseliş isteği güç kazanabilir. Yukarıda 1,1250 direnç olarak öne çıkıyor. Genel olarak ise paritenin trendsiz seyrini sürdürmesini bekliyoruz. 1,121 seviyesinin altında geçilmesi durumunda 1,1175 seviyesi destek olarak izlenebilir.

PROFESYONEL TRADER EKRANLARINI ÜCRETSİZ DENEMEK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin