EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (15.04.2019)

Mnucih’in açıklamaları ve Çin ihracat ve kredi datalarının güçlü sonuçlara işaret etmesi geri planı oluşturuyor. ABD hazine bakanı Mnuchin, Çin ile sürdürdükleri müzakere sürecine dair açıklamalarda bulundu. Bakan, karşılıklı vaad ve sözler verildiğini ifade etti. ABD şirketlerinin Çin’den şirket satın alabileceğini belirtti. Çin piyasalarını ABD’ye açmış olacak. Washington’da düzenlenen IMF-Dünya Bankası toplantısı ekonomi yönetimlerinin büyüme endişelerine yol açacak unsurları yakından takip ettiklerini ortaya koyuyor. Trump, FED faiz artışının borsa endekslerinde 5-10 bin puanlık yükselişlere mani olduğunu ifade etti. İlginç olan ise Draghi’nin FED lehine bağımsızlık vurgusu yaparak konuya dahil olması oldu. 1. çeyrek AB büyümesi ECB tahmininin altında kaldı. Bankanın ekonomik tahmin modelinin 2 çeyrek için daha az büyümeye işaret ettiğini belirtelim. ECB güvercin pozisyon içinde bulunuyor.

Küresel piyasalar düşük momentumlu iyimser bir havada işlem görüyor. Güçlü ve sürekli olumlu fiyatlama söz konusu olamıyor. Dolayısıyla haber akışları yön değişimine yol açıyor. Yeni hafta ise daha belirgin bir iyimserlik ile başlıyor. ABD Başkanı Trump gümrük tarifesi konusunda yeni bir cephe açabilir. ABD-AB arasındaki ticarette ABD aleyhine 11 milyar USD civarında açık var. Trump bu açığa ek vergi getirebileceğini dile getirdi. AB’nin cevabı ise karşılık verileceği şeklinde oldu. Daha önce iki taraf arasında benzer bir sorun kısa sürede tansiyon artmadan çözülmüştü.

İngiltere maliye bakanı Hammond, Brexit’in bir an önce bitirilerek ekonomiye odaklanılması gerektiğini dile getirdi. May, Mayıs ayının ilk 3 haftasında iç siyasette mutabakat sağlayarak 1 Haziran’da ayrılmanın olmasını istiyor. Brexit konusunda büyük resimde belirsizlik sürse de geçtiğimiz hafta yapılan olağanüstü AB toplantısında Brexit süresi 6 ay uzatıldı ve yeni tarih 31 Ekim 2019 oldu. Taraflar anlaşmasız ayrılıktan imtina ediyor. İngiltere’nin mevcut anlaşmayı imzalaması ya da ikinci referanduma gitmesi ana seçenekler.

Global piyasalarda ABD-Çin ticaret müzakereleri, baş veren ABD-AB gümrük sorunu, Brexit belirsizliği, küresel büyüme endişeleri ve merkez bankaları politikaları ana gündem maddeleri olmaya devam ediyor. Büyüme endişelerine merkez bankaları parasal imkanları kolaylaştırarak yanıt veriyorlar. Güvercin pozisyonlanma hem güç kaybeden ekonomik aktiviteye, hem büyüme endişelerinin azalmasına hem de fon maliyetinin düşük kalmasına imkan tanıyor. Bu noktada makro veriler odak noktasına yerleşiyor. Hem güncel durum hem de gevşek para politikasının sağladığı fayda veriler üzerinden ölçümleniyor. Dolar Endeksi, Ekim ayından bu yana kabaca 95-97,5 bandında hareket ediyor. Endeksin yükseliş iddiasını sürdürmesi için ilk etapta 97,0 sonrasında 97,2 seviyesinin üzerine yerleşmesi gerektiği fikrindeyiz. Endeks bu sabah 96,85 civarında işlem görüyor. 97’nin altında 96,75 ve 96,5 destek seviyeleri öne çıkabilir.

Güncel dinamik paritede trend oluşumuna mani oluyor. Parite son aylarda 1,13-15 bandında seyrediyordu. Bu sabah 1,131 seviyelerinde işlem görüyor. Yukarıda 1,1315 ve 1,1325 direnç konumunda. 1,1315 sonrası 1,136 hedef olabilir. Aşağıda 1,13 ve 1,126 destek olarak öne çıkabilir. Tahminimiz yatay/sınırlı negatif seyir olacağı yönünde.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN