EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (15.03.2019)

İngiltere parlamentosu Brexit’te süre uzatımı tasarısını kabul etti. ABD tarafında Boeing ve Facebook hisselerindeki satış genel üzerinde baskı yarattı. Bu baskıda ticaret müzakerelerine dair sessizlik, konut satışlarındaki düşüş diğer etkin unsurlar oldu. ABD piyasalarının aksine Asya piyasaları daha iyimser bir seyir izliyor. Çin yönetiminin vergi indirimi destek sağlıyor. Küresel risk iştahı sınırlı olumlu bir gün başlıyor.

Salı günü ‘May’in anlaşması’ kabul edilmedi, Çarşamba günü anlaşmasız ayrılık olmasın kararı alındı. Dün ise 3 aylık süre uzatımı talebi kabul edildi. Mevcut anlaşma beğenilmedi, anlaşmasız ayrılık ise olmasın istendi ve ek zaman verildi. May mevcut anlaşmayı bir kez daha oylamaya getirecek. Tarihin 20 Mart olması bekleniyor. 21’inde AB liderler zirvesi yapılacak.

Gümrük sorununa yönelik Liu He-Mnuchin-Lighthizer üçlüsünün bu hafta 3. kez telefon görüşmesi yaptığı açıklandı. Görüşme trafiğine ilişkin Çin’den ‘her iki tarafın da iyi niyetle hızlı çalıştığı’ açıklaması yapıldı. Merkez bankaları güvercin pozisyonlanma içindeler. Gerekçe büyümedeki yavaşlama sinyalleri. Makro veriler öne çıkıyor. Zira parasal sıkılaşmadan kaçınılmasının faydası
ölçümlenecek. Global ekonomideki yavaşlamaya karşılık FED’in ve ECB’nin ‘ayağını gazdan çekmesi’ önemli. Zira yeniden ucuz bol para hamlesi söz konusu. 2008 ABD konut krizi başlayalı aynı dinamik piyasalara destek sağladı. Finansal varlıkların son 10 yıldaki kazançlarında başat rol üstlendi.

Piyasaların makro verilerdeki yavaşlamaya olan konsantrasyonu gevşeyen para piyasasına kayabilir. Büyüme azalacak ama bunun karşılığında bol ucuz paranın masada kalmayı sürdürmesi finans piyasalarına destek olabilir. Büyümede güç kaybının durması ve yeniden güçlenme için korumacı politikalardan imtina edilmesinin de gerekli olduğu kanaatindeyiz.

Özetle ABD-Çin ticaret müzakereleri, Brexit belirsizliği ve küresel büyüme endişeleri global piyasalara yön veren ana gündem maddeleri olmaya devam ediyor. Bu ay yapılması beklenen Trump-Xi görüşmesinin ‘bu ay yapılmayacağı’ belirtildi. FED tarafta pozisyonlanıyor. Piyasalar içinde bulunduğumuz günlerde volatilite yaşamıyor. Küresel risk iştahı kırılgan bir yapıda devam ediyor. Yön konusunda bir momentumdan söz edemiyoruz. İştah azaldığında Usd talep görüyor; arttığında ise baskılanıyor. Dolar Endeksi 96,7 civarında işlem görüyor. 96,85-97,0 bölgesinin altına
sarkan endeks için 96,3-96,0 bölgesi yeni destek, 97,2 direnç konumunda. Endeks bugün biraz yatay kalabilir. Bir miktar yukarı çaba oluşabilir. Makro veriler zayıf, merkez bankası güvercin. Bu paritenin her iki yakası için de geçerli. Bu nedenle trend oluşumu mümkün olmuyor. Brexit’e dair haber akışı Eur’ya da prim sağlıyor. Ancak Brexit’te gelinen nokta yeni bir belirsizlik hali. Bu nedenle Eur lehine hareketin momentumu güçlü olmayabilir.

Küresel risk iştahındaki değişim Usd’yi de etkiliyor. Parite son aylarda 1,13-15 bandında seyrediyor. Son birkaç gündür bandın aşağısına sarkan parite yeniden bant içine girdi. Bu sabah 1,132 seviyelerinde işlem görüyor. Bugün de -zayıf- tepki hareketi olabilir. Aşağıda 1,127 ve 1,122 destek olarak öne çıkabilir. Yukarıda 1,134 ve 1,138 direnç konumunda.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin