EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (13.06.2019)

Global piyasalarda ticaret müzakereleri, ABD-İran gerilimi, Brexit belirsizliği, küresel büyüme endişeleri ve merkez bankaları politikaları ana gündem maddeleri olmayı sürdürüyor. ABD-Çin gümrük sorununa dair Trump anlaşmayı kendisinin engellediğini dile getirdi. ABD, yılbaşındaki görüşmelerde talep ettiklerinin Çin tarafından kabul edilmesini istiyor. Aksi halde anlaşma olmaz diyor. Trump’ın diğer talebi ise G20 toplantısında Xi ile görüşmek. Xi’nin görüşmek istememesi halinde yeni bir tarife paketini devreye sokacağını belirtiyor.

AB’de ise veriler ekonomik aktivitede bir yavaşlama olduğunu ortaya koyuyor. ECB başkanı Drahgi riskleri yukarı yönlü olduğunu belirtiyor. ABD-Çin gümrük sorununu ise negatif listenin ilk sırasına koyuyor. İtalya bütçe sorunu sürüyor. Borçluluk oranı yüksek olan ülke yılbaşında Brüksel’den bütçe onayı alırken ‘bütçe açığı oranı’ problem olmuştu. Yeni halde ise bütçe disiplini gündemdeki yerini koruyor. Gelişmiş ülkelerdeki büyüme sorununun ilgili ülke/bölge merkez bankalarını güvercin tarafa iteceği düşüncemizi koruyoruz. Haber akışı gerek FED’in gerekse ECB’nin gevşek para politikası ihtimalinin arttığını ortaya koyuyor. ABD’de dün açıklanan TÜFE verisi artışın güç kaybettiğini ortaya koyuyor. Büyüme endişelerindeki artış risk iştahını olumsuz etkiliyor. Yatırımcıların güvenli liman talebi öne çıkıyor. Bunu gelişmiş ülke tahvilleri ve Altın ortaya koyuyor.

Gündemin diğer konusu ise Brexit. İngiltere’de Muhafazakar Parti Başkanı ve aynı zamanda başbakan seçim süreci işliyor. İlk oylama bugün yapılacak. Diğer oyalamaların ise 18-19-20 Haziran’da yapılması bekleniyor. yeni ismin ise 22 Temmuz haftası netleşmesi bekleniyor. FED’in sıkılaşmadan uzaklaşma ihtimali Dolar Endeksi’ni aşağı çekerken risk iştahının azalması, diğer MB’lerin de gevşek politika sinyali vermesi ise destek oluyor. Global piyasaların birkaç gün olumlu seyir izlemesi endeksi gevşetti. Bugün ise sınırlı negatif risk iştahı ile başlıyor. Bu endekse biraz destek sağlayabilir. 96,9 civarında olan endeks bugün yatay/bir miktar negaitf seyir izleyebilir. Mayıs sonundan bu yana Dolar Endeksi’nde görülen zayıflama parite 200 baz puan civarında prim elde etmiş durumda. Dünden bu yana ise zayıflama sinyali veriyor.

Paritenin bugün yatay ya da sınırlı yükseliş çabası içinde olmasını bekliyoruz. Ancak 1,135 seviyesini aşamaz ise zayıflık yeniden artabilir. Dolayısıyla günün direnci 1,135. Ardında ise 1,138 öne çıkabilir. Tahminimizin aksine bir seyir olması halinde ise 1,128 ve 1,122 destek seviyeleri olabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN