EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (12.06.2019)

Global piyasalarda ticaret müzakereleri, ABD-İran gerilimi, Brexit belirsizliği, küresel büyüme endişeleri ve merkez bankaları politikaları ana gündem maddeleri olmaya devam ediyor. ABD Başkanı Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in 28-29 Haziran’da Japonya’da gerçekleşecek G-20 Zirvesi’nde yapması beklenen görüşme piyasaların odak noktasında. ABD Başkanı Trump Çin’in geçen yılki müzakere şartlarına dönüş yapmadığı sürece tamamlanmayan ticaret anlaşmasını bekleteceğini söyledi. Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada ise ek vergileri uygulamaya koyabileceğini belirtmesinin ardından “Tarifeler harika bir pazarlık aracıdır” dedi. Öte yandan Çin Devlet Başkanı Xi ile iyi bir ilişkileri olduğunu, G20’de görüşmeyi beklediğini söyledi. ABD Hazine Bakanı Mnuchin, hafta içinde yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Çin’le olan ticaret anlaşmazlığında ilerleme kaydedilmesi durumunda, Çin teknoloji şirketi Huawei’ye ulusal güvenliği neden göstererek uyguladığı sınırlamaları gevşetebileceğini ima etmişti.

ABD Başkanı Trump, Meksika üzerinden ABD’ye gelen kaçak göçmenler konusunda Meksika ile anlaşmaya varıldığını ve uygulanması planlanan ek gümrük vergilerinin iptal edildiğini açıkladı. Hafta başında gelen açıklama piyasalara olumlu yansıdı. Ancak gelen açıklamalarla risk iştahındaki düşüşle olumlu hava sınırlanmış durumda. ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’dan Kore Adası’nın nükleerden arındırılma süreci üzerine güzel bir mektup aldığını ve bir şekilde anlaşmaya varacaklarına inandığını söyledi. ABD Başkanı Trump, FED’e yönelik eleştirilerini sürdürerek; faiz oranlarının çok yüksek olduğunu, Euro ve diğer paraların ABD Doları karşısında devalüe olduğunu ve bu durumun ABD’yi dezavantajlı duruma soktuğunu ifade etti. Cuma günü ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisi 190 bin beklentiye karşılık 75 bin kişi artışla beklentilerin önemli ölçüde altında kaldı. Tarım Dışı İstihdam verisi sonrası zayıflamaya devam eden Dolar Endeksi 96,65 seviyesinde.

28 ülkedeki seçimler ile Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri tamamlandı. AB Liderlerinin , AB’nin önemli kurumlarının yeni atanacak yöneticilerinin belirlenmesi için Haziran ayı sonuna kadar bir mutabakata varmayı amaçladıkları belirtildi. Brexit’in hala gerçekleşmemesi sebebiyle istifa eden İngiltere Başbakanı May’in yerine geçmek için yarışacak 10 aday netleşti. AB tarafında İtalya boçluluk sorunu da tekrar gündemde. Avrupa komisyonu geçen haftalarda yayınladığı raporda İtalya’nın yüksek borcu nedeniyle aşırı bütçe açığı prosedürünün başlatılması için gerekli şartların mevcut olduğu belirtildi. Basın açıklaması yapan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ise bunun İtalya’ya yönelik disiplin işlemlerinin hemen başlatılacağı anlamına gelmediğini ve disiplin işlemleri için AB üyesi ülkelerin tamamının onayının gerektiğini söyledi. Dolar Endeksi’ndeki zayıflama ile geçtiğimiz hafta ABD Tarım Dışı İstihdam verisinin ardından sert yükseliş göstererek 1,1349 seviyesine kadar yükselen parite bu sabah da 1,1340 seviyesinde işlem görüyor. Avrupa merkez Bankası ECB’nin faiz indirebileceğine dair haberler, Brexit belirsizliği ve İtalya’nın kamu borçluluk sorunu Eur’daki değerlenmeyi sınırlarken; ticaret savaşı, ekonomik durgunluk endişeleri ve FED’den faiz indirim beklentisi USD’da değer kayıplarını destekliyor. Paritede 1,13 destek; 1,1342-13,50 ise direnç seviyesi olarak izlenebilir. Bugün ABD’de saat 15:30’da TÜFE verisi açıklanacak. Beklenti tüketici enflasyonunun Mayıs’ta %1,9’a gerilemesi, çekirdek enflasyonun ise %2,1’de sabit kalması yönünde.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin