EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (12.02.2019)

Günlük Euro/Dolar Paritesi Yorumu

İngiltere’de dün gelen veride büyüme %1,4 ile son 6 yılın en düşük seviyesine geriledi. Geçtiğimiz hafta İngiltere Merkez Bankası (BoE) politika faizini değiştirmemiş ve İngiltere’nin artan Brexit belirsizliği ve küresel yavaşlama nedeniyle 2019’da son on yılın en zayıf ekonomik büyümesiyle karşı karşıya kalacağını vurgulamıştı.

Avrupa Birliği (AB) Brexit Başmüzakerecisi Barnier Brexit anlaşmasını yeniden müzakereye açmayacaklarını bir kez daha dile getirerek, anlaşma için net ve istikrarlı ortak görüş çoğunluğuna ihtiyaç var dedi. Bu hafta, Başbakan May’in Kuzey İrlanda için tartışılan önerileri İngiliz Parlementosu’nda görüşülecek. Daha önce konuya ilişkin alternatif seçenekler getirilmesi önerilmiş ancak AB, Brexit anlaşmasını yeniden müzakere etmek istemedikleri mesajını kesin bir dille vermişti. Brexit sorununa ilişkin Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker ile görüşen İngiltere Başbakanı Theresa May, anlaşma şartlarının tekrardan konuşulmasına ilişkin olumlu sonuç alamamıştı.

ABD’de Kongre üyelerinden, ABD hükümetinin ikinci kez kapanmaması için sınır güvenliği konusunda prensipte anlaşmaya vardığı açıklaması geldi. ABD Başkanı Trump ile Demokratların bu hafta Cuma gününe kadar federal hükümetin açık kalmaya devam etmesi için bir uzlaşmaya varmaları gerekiyor. ABD-Çin ticaret müzakerelerine ilişkin Beyaz Saray Danışmanı’ndan gelen
açıklamada, bir ticaret anlaşmasının yaklaşıyor gözüktüğü, olası Trump—Xi görüşmesinin çok yakında yapılacağı söylendi. Müzakerelerin bu hafta, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Ticaret Temsilcisi Lighthizer ve Maliye Bakanı Mnuchin katılımı ile Çin’de devam etmesi bekleniyor. Bir anlaşmaya varılamaz ve süre uzatılmazsa tarifelerin 2 Mart’ta artması sözkonusu. Tarife sorunu
büyüme üzerinde olumsuz etkiye sahip. Bu nedenle ekonominin güç kaybettiği sırada Trump’ın bu konuda daha da sertleşme şansı çok yok diye düşünüyoruz.

Global piyasalarda ABD-Çin ticaret müzakereleri, küresel büyüme endişeleri, Brexit konusu ve merkez bankaları politikaları takip edilen ana konu başlıkları olmaya devam ediyor. Küresel risk iştahı kırılgan. FED’in güvercinliğinin, Trump’ın tarife görüşmelerinde sonuç alınmamış olsa da geçtiğimiz günlerde yumuşak tonda konuşmasının arka planında büyüme endişeleri olduğunu
düşünüyoruz. Makro verilerin seyri önemli. Verilerde zayıflama olması halinde konsantrasyon buraya dönebilir. Bu nedenle bir süredir, siyasilerin ve merkez bankalarının yeni adımlar atmaları gerekebileceğini ifade ediyoruz. Makro veriler, FED’in bundan sonraki adımlarını verilere göre belirleyecek olması nedeniyle bugünlerde dikkat çekiyor.

Dolar Endeksi güvercin FED’e rağmen güçlü durmayı başarıyor. Risk iştahı güçlü değil. Ayrıca Almanya ve AB verileri zayıflamaya işaret ediyor. Bu anlamda küresel dinamik Usd’ye biraz destek oluyor. Dolar Endeksi, FED kararı öncesi 95,9 civarında idi bu sabah 97 seviyesinin üzerinde işlem görüyor. ECB’nin faiz artışı beklentisi 2020 ortalarına ötelendi. Mevduat faizlerinin pozitife geçmesinin 2021’de olacağı öngörülüyor. Bu Eur için destekleyici değil. FED’in güvercinleştiği sırada Eur bu nedenle değer kazanamıyor. Öte yandan ECB ‘nin bankalara yeni uzun vadeli kredilere ilişkin Mart veya Haziran toplantısında duyuru yapabilceği çıkan haberler arasında.

Parite son aylarda geçerli olan 1,13-15 bandının altına sarkmış durumda. Yukarıdaki ifade ettiklerimiz pariteyi bandın altına doğru itiyor. 1,1280 güçlü destek bölgesi. 1,1330 dienç konumunda. Bu hafta pariteye etki edebilecek en önemli veri yarın ABD’de gelecek TÜFE verisi.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin