EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (11.09.2019)

ABD Başkanı Trump , Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ı görevden aldığını açıkladı. Piyasada ilk tepki olarak İran’a saldırı ihtimalinin azaldığı düşüncesi ile Petrole satış gelse de haftalık stoklardaki düşüş görülmesi sonrası tekrar fiyatlar yükseldi. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Başkan Trump’ın “hiçbir ön şart olmadan” İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

ABD – Çin ticaret görüşmelerinin devamı Ekim ayında Washington’da gerçekleşecek. Hazine Bakanı Mnuchin, Çin ile fikri mülkiyet konusunda en azından kavramsal bazda anlaşıldığını söyledi. Öte yandan Beyaz Saray danışmanı Navarro, ABD-Çin ticaret müzakerelerine yönelik hızlı sonuç beklentilerini azaltarak yatırımcıları ve halkı, ticaret anlaşmazlığını çözülmesi konusunda sabırlı olmaya çağırdı.

Küresel piyasalar Ağustos ayının ilk bölümündeki kayıplarını telafi etme çabası sergiliyor. Bu çaba, haber akışının risk iştahını destekleyici nitelikte olmasını
temel alıyor. Çin’in ABD ile ticaret savaşının negatif etkilerini azaltmak için yeni önlemler alacağını açıkladı. Risk iştahında artış için yeni tetikleyiciye ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. FED ve ECB’nin güvercin olacağı beklentisi, Powell’in güvercin açıklamaları, ABD-Çin arasındaki müzakerelerin Ekim ayında süreceği haberi, anlaşmasız Brexit seçeneğinin masadan kalkması mevcut dinamiği oluşturan ana unsurlar olarak sayılabilir.

Perşembe günü ECB faiz kararını açıklayacak. Bankanın mevduat faizini 10 baz puan aşağı çekmesi ve parasal genişleme yapması bekleniyor. 18 Eylül’de FED faiz toplantı kararını açıklayacak. Her iki bankanın da ‘güvercin politikasını derinleştirerek sürdürmesi’ piyasanın genel beklentisi konumunda. Brexit tarafında ise belirsizlik sürüyor. İngiltere parlamentosu 5 hafta kapalı olacak. Mevcut durumda 19 Ekim’e kadar Brexit anlaşması imzalanmaz ve parlamento anlaşmasız ayrılığa onay vermez ise 3 ay ek süre alınması kararı yasalaştı. Öte yandan Johnson erken seçimi teklifi ikinci kez parlamentoda reddedildi. AB tarafı ise yeni bir anlaşmaya ve yeni bir süre uzatımına karşı.

Geçtiğimiz haftaki haber akışı ile tepki veren paritenin mevcut dinamik nedeniyle Eur lehine bir trend sağlamayabileceğini düşünüyoruz. Yükseliş için yeni bir sebebe ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. ECB’nin bu hafta, FED’in haftaya faiz toplantısı var. ECB faiz kararı beklentilerden fazla güvercin bulunur ise Eur değer kaybı yaşayabilir. Aksi halde ise tepki çabası gösterebilir. Büyük resimde 1,125 seviyesinin altında kalınması Eur aleyhine yorumluyoruz. Bunun dışında 1,125-1,092 aralığı yaklaşık 2 yıllık düşüşün sınırlarını oluşturuyor.

Parite bu sabah 1,1050 seviyesinde işlem görüyor. Gün içi seyirde 1,1045-50 aralığının üzerinde kalabilir ise 1,1075 ardından 1,1165 seviyeleri hedeflenebilir. Aksi yöne hareket olur ise 1,098 ve 1,0925 destekleri hedeflenebilir. Tahminimiz faiz kararı öncesi paritede fazla hareket olmaması ve bir miktar aşağı yönlü seyir izlemesidir.

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin