EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (11.01.2019)

Günlük Euro/Dolar Paritesi Yorumu

Küresel risk iştahı birkaç haber/gelişme ile desteklenerek Cuma gününden beri iyimser bir seyir içinde. Bu noktada asıl önemli olanın iyimserliğin kalıcılığı olduğuna dikkat çekmiştik. İlk olarak ABD-Çin müzakerelerinin olumlu sonuçlanması gerek şart niteliğinde idi. Görüşmelere dair yapılan açıklamalar ‘olumlu/iyi’ olduğu yönünde oldu. ABD Başkanı Trump, Çin’de 3 gün boyunca gerçekleşen görüşmelerin arından bir açıklama yaparak; ABD’nin Çin’deki ticaret müzakerelerinde muazzam bir başarı elde ettiğini söyledi. Çin’in üst düzey müzakerecislerinin bu ay ABD’yi ziyaret etmesi gündemde. ABD Hazine Bakanı Mnuchin, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin büyük olasılıkla ay sonunda ziyarete geleceğini belirtti. Çin Ticaret Bakanlığı 7-9 Ocak günlerinde bakan yardımcısı düzeyinde ABD-Çin arasında gerçekleşen müzakerelerde, iki ülkenin ticari ve yapısal sorunları üzerine kapsamlı, derin ve ayrıntılı bir iletişim gerçekleştirdiği ve yakın teması sürdürme kararı alındığını açıklamıştı.

Haftanın diğer önemli başlığı ise FED toplantı tutanakları oldu. Komite üyeleri yeni faiz artışları konusunda sabırlı olunması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca olası faiz artışlarının zamanlaması ise iyice belirsiz olarak nitelendiriliyor. Fed Başkanı Powell, dün yaptığı açıklamalarda ABD Merkez Bankası’nın mevcut istikrarlı fiyat önlemleri ortamında faiz oranları konusunda sabırlı olma
yeteneğine sahip olduğunu söyledi. Apple Şirketi’nin son satış uyarısının Çin ekonomisinde yavaşlamaya işaret ettiğini belirtirken, asıl sorunun küresel büyümedeki yavaşlamanın kendilerini nasıl etkileyeceği olduğunu belirten Powell, ABD hükümetinin kapalılık durumunun uzamasının ekonomik verilerde görünmeye başlayabileceğini söyledi.

Diğer yandan dün Çin’de açıklanan enflasyon verileri TÜFE’de %1,9 ve ÜFE’de %0,9 ile beklentiden çok daha zayıf gerçekleşti. Özellikle ÜFE’deki azalış Çin ekonomisine dolayısıyla küresel ekonomiye dair büyüme endişelerini yeniden tetikledi, iyimserliğin ne kadar süreceği sorusu önemini koruyor.
Güncel dinamikte iki unsur risk iştahına yön veriyor. Birincisi FED başta olmak üzere merkez bankaları aksiyonları, diğeri ise ABD-Çin yönetimi. Dolar Endeksi’nin 97,0 seviyesinin altında kalması aşağı yönü etkin kılıyor ve endeks Nisan ayından gelen yükseliş trendinin altına sarkmış durumda. 95,65 desteğinin de altına sarkan endekste 94,45 bir sonraki destek konumunda. Çin
verilerinin zayıf gelmesi risk iştahını zayıflatıyor, bu ise Usd’ye yarıyor. Dolar Endeksi bu sabah 95,30 seviyelerinde.

Büyük resimde ise küresel büyüme endişeleri, Brexit belirsizliği gündemin ilk sıralarındaki yerini koruyor. Haber akışının içeriğine göre yatırımcı kararları hızlı yön değiştiriyor, oynaklık yüksek. Yatırımcılar riskli varlıklar ile güvenli liman arasında gidip geliyor. Genel görünüm için şunu söylemek mümkün; volatilite yüksek, aşağı yön bir adım önde, siyasi konuların(Brexit..) çözüme
kavuşması/gündemden düşmesi gerekiyor diye düşünüyoruz.

Dün yayınlanan Avrupa Merkez Bankası/ECB) Aralık toplantısı tutanakları, ECB yönetiminin ekonomik görünüm üzerindeki riskleri aşağı yönde gördüğü sinyali verdi. Haftanın en önemli verisi olarak ABD’de bugün TÜFE açıklanacak. TÜFE’nin yıllık artışını %1,9’a gerilemesi, çekirdek verinin ise %2,2 seviyesinde kalması beklenmekte.

Son aylarda güncel dinamik paritede bir trend oluşumuna mani oluyor. Aynı dönemde geçerli olan 1,13-15 bandının bu hafta üstüne çıkılmış durumda. Üst bandın kırılmasının arka planında küresel risk iştahı ve FED güvercinliği vardı. Küresel risk iştahının seyri Eur’nun seyrini de belirleyecek diye düşünüyoruz. Orta vadede Eur lehine görüşümüzü koruyoruz. Geniş açıda Nisan ayından gelen düşüş çizgisinin(1,1405) üzerine çıkılmasının bir sonraki hedefi Mart ayından gelen düşüş hattı olabilir(1,162). Yukarıda 1,1585 ilk, 1,1620 ise ikinci direnç konumunda. Bu sabah 1,1525 seviyelerindeki paritede 1,1490 seviyesi destek olarak öne çıkabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN