EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (10.05.2019)

ABD-Çin ticaret gerilimi devam ederken bir de ABD-İran nükleer anlaşma gerilimi baş gösterdi. Ayrıca K.Kore son günlerde füze denemelerine yeniden başladı. Global risk iştahı baskılanıyor. Yatırımcılar güvenli liman talebini sürdürüyor. ABD yönetimi, 200 milyar Usd tutarındaki Çin malları ithaline uyguladığı vergi oranını artırdı. Artış bu sabah itibari ile devreye girdi. Trump’ın ayrıca 325 milyar Usd tutarında yeni bir paket sinyali verdiğini belirtelim. ABD’nin tarife artış kararına sakin tepki veren Çin ise karşı hamle yapacağını açıkladı. Gümrük sorununa çözüm sağlamak üzere dün ABD’de yapılan görüşmelerin bugün de sürmesi bekleniyor. Ancak görüşmelerin tarife artışlarının gölgesinde kaldığını belirtelim. Öte yandan Trump, Çin başkanı Xi’nin mektubunu olumlu olarak değerlendiğini açıkladı. Xi, görüşmelerin sürmesine ve beklentilerin daha da bozulmamasına imkan verdi bir anlamda.

ABD, İran’la yapılan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmişti. İran bu hafta karşı adım atarak 60 gün sonra anlaşmadaki bazı sınırların dışına çıkacağını açıkladı. ABD anlaşmadan ayrılırken, Avrupalı taraflar imzalarını koruyorlar.Dün akşam Trump’ın Xi’nin mektubunun olumlu bulduğunu ve İran’la masaya oturabileceğini açıklaması piyasalarda sınırlı olumlu etki yaptı. Ancak olumsuz hava etkisini sürdürüyor. Gümrük tarife sorununun çözüme kavuşması iyimserliğin gücünü artırabilir. Aksi halde satış baskısı sürebilir. Büyüme endişelerine/riskine merkez bankaları (FED-ECB) parasal imkanları kolaylaştırarak yanıt veriyorlar. Güvercin pozisyonlanma hem güç kaybeden ekonomik aktiviteye, hem büyüme endişelerinin azalmasına hem de fon maliyetinin düşük kalmasına imkan tanıyor. Bu noktada makro veriler odak noktasına yerleşiyor.

ABD istihdam verisi öncesine(98,0) göre Dolar Endeksi zayıf seyir izliyor. Endeks bu sabah 97,4 civarında işlem görüyor. 97,45-50 aşağıda 97,35 günün ilk önemli seviyeleri. Bu aralık biraz işlev gösterebilir. Aşağı yön biraz daha avantajlı diye düşünüyoruz. Aşağıda 97,2 daha güçlü bir destek konumunda. Bugün ABD Nisan ayı TÜFE verisi açıklanacak. Bloomberg beklenti 0,4% artış olması yönünde. İngiltere’de ise 1Ç büyüme, Mart sanayi üretimi verileri açıklanacak.

Parite son aylarda 1,13-15 bandında seyrediyordu. Nisan ayı itibari ile bandın altına sarkma söz konusu. Zira son dönemde Dolar Endeksi bir miktar güç kazanmış durumda. FED güvercin pozisyonunu koruyor. ECB de benzer şekilde pozisyona sahip. Birkaç gündür ise küresel siyasi konular öne çıkıyor. Bu sabah 1,1225 civarında işlem gören paritenin yatay-sınırlı pozitif seyir izlemesini bekliyoruz. 1,123 ilk direnç, aşağıda ise 1,1185 destek olarak ne çıkıyor. 1,123 seviyesi eşik seviye. Bu seviyenin üzerinde yükseliş isteği gün kazanabilir. Genel olarak ise paritenin trendsiz seyrini sürdürmesini bekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN