EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (08.05.2019)

ABD-Çin arasındaki ticaret sorunu küresel piyasaları baskı altına alıyor. ABD, Çin’in çözüme ulaşmada isteği hızda hareket etmediğini ifade ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Trump Cuma günü 200 milyar Usd’lik paket için tarife/vergi artışı yapacağını açıklamıştı. Buna istinaden Çinli yetkililerin ABD ziyaretini iptal edebilecekleri speküle edildi. Sonrasında bu haberin doğru olmadığı ortaya çıktı. 9-10 Mayıs’ta yapılacak görüşmeler için Çin başbakan yardımcı Liu He ve beraberindeki heyet ABD’ye gidecek. Çin Komünist Partisi yayın organı ise Çin yönetiminin sakin kalacağı mesajını verdi. Trump’ın hafta sonundaki açıklaması öncesi ajanda şu şekilde idi: bu hafta görüşmeler sonrası e bir anlaşma anonsu yapılacak. Trump ve Xi imzalayacak. Yeni haftada anlaşma ihtimali azaldı.

Piyasaların risk iştahı olumsuz etkilendi. Güvenli liman talebi arttı. Görüşmelerde olumlu seyir olmaz ise bu Cuma ABD, 200 milyar dolarlık pakette vergi artılına gidebilir. Çin’in karşı hamlesi gelebilir. Bu durumda piyasalardaki risk iştahının daha da baskılanması ve negatif havanın biraz daha sürmesi söz konusu olabilir. Genel olarak küresel piyasalar düşük momentumlu iyimser bir havada işlem görürken, güçlü ve sürekli olumlu fiyatlama söz konusu olamıyor. Dolayısıyla haber akışları yön değişimine yol açıyor. Büyüme endişelerine/riskine merkez bankaları (FED-ECB) parasal imkanları kolaylaştırarak yanıt veriyorlar. Güvercin pozisyonlanma hem güç kaybeden ekonomik aktiviteye, hem büyüme endişelerinin azalmasına hem de fon maliyetinin düşük kalmasına imkan tanıyor. Bu noktada makro veriler odak noktasına yerleşiyor. Hem güncel durum hem de gevşek para politikasının sağladığı fayda veriler üzerinden ölçülüyor. ABD istihdam verisi öncesi 98,0 civarında olanda Dolar Endeksi, data sonrası 97,45 seviyesine kadar sarktı. Trump açıklaması sonrası ise yatay seyrediyor(97,40-97,70). Endeks bu sabah 97,45 civarında işlem görüyor. Aşağı yön biraz daha avantajlı diye düşünüyoruz.

Parite son aylarda 1,13-15 bandında seyrediyordu. Nisan ayı itibari ile bandın altına sarkma söz konusu. Zira son dönemde Dolar Endeksi bir miktar güç kazanmış durumda. FED güvercin pozisyonunu koruyor. ECB de benzer şekilde pozisyona sahip. Birkaç gündür ABD-Çin gerilimi öne çıkıyor. Bu sebeple Usd avantaj elde ediyor. Yeni gün ise nötr global risk iştahı ile başlıyor. 1,121 civarında işlem gören paritenin yatay-sınırlı pozitif seyir izlemesini bekliyoruz. 1,126 günün direnci. Öncesinde ise 1,123 var. Aşağıda ise 1,1185-95 aralığı destek konumunda. Genel olarak ise paritenin trendsiz seyrini sürdürmesini bekliyoruz.

PROFESYONEL TRADER EKRANLARINI ÜCRETSİZ DENEMEK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin