EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (06.05.2019)

Küresel tarafta Trump yeniden gündemin odağına oturdu. Başkan ABD-Çin müzakerelerinin yavaş gittiğini gerekçe göstererek ek gümrük vergisi kararı aldı. ABD 10 aydır Çin’in 50 milyar Usd’lik yüksek teknoloji ürüne 25% vergi uyguluyor. 200 milyar Usd tutarındaki pakete ise 10% vergi uygulanıyor. Bu oranın 25%’e çıkması söz konusu. Trump ayrıca 325 milyar Usd tutarında yeni bir paketten de söz ediyor. Cuma günü olası anlaşma anonsu beklenirken, ABD Cuma günü vergi artışına gidebilir. Beklentinin tam tersi bir durum olabilir. Mevcut takvime göre geçen hafta ABD heyeti Çin’i ziyaret etmişti; bu hafta ise Çin heyetinin ABD’ye gitmesi bekleniyor(du). Çin’in başbakan yardımcı Liu He’nin ziyaretini iptal etmeyi değerlendirdiği belirtiliyor. Beyaz Saray ekonomi danışmanı Kudlow ise ‘görüşmelerde büyük ilerleme sağlandığı ancak yapısal konularda ve kararların uygulanması noktasında ortak noktaya erişelemediği’ açıklamasında bulundu. Müzakerelerin tamamlanmasının ardından ABD Başkanı Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Mayıs sonunda anlaşmayı imzalaması bekleniyor(du). Öte yandan Xi’nin 8 Mayıs’ta Washington’a gelmesi bekleniyor(du). ABD istihdam veri seti karışık sinyaller verdi. ABD ekonomisi Nisan ayında tahmin edilenin üzerinde istihdam yarattı. Kişisel saatlik kazançlar ise beklentinin altında kaldı.

Trump’ın açıklaması küresel risk iştahını olumsuz etkiledi. Hisse senetlerindeki satış baskısı belirgin olurken, tahviller yatay seyrediyor. Altın ise talep görüyor. Petrol değer kaybediyor. Genel olarak küresel piyasalar düşük momentumlu iyimser bir havada işlem görürken, güçlü ve sürekli olumlu fiyatlama söz konusu olamıyor. Dolayısıyla haber akışları yön değişimine yol açıyor. Büyüme endişelerine/riskine merkez bankaları (FED-ECB) parasal imkanları kolaylaştırarak yanıt veriyorlar. Güvercin pozisyonlanma hem güç kaybeden ekonomik aktiviteye, hem büyüme endişelerinin azalmasına hem de fon maliyetinin düşük kalmasına imkan tanıyor. Bu noktada makro veriler odak noktasına yerleşiyor. Hem güncel durum hem de gevşek para politikasının sağladığı fayda veriler üzerinden ölçülüyor.

ABD istihdam verisi öncesi 98,0 civarında olanda Dolar Endeksi, data sonrası 97,45 seviyesine kadar sarktı. Trump açıklaması sonrası ise sınırlı talep görüyor. Endeks bu sabah 97,6 civarında işlem görüyor. Parite son aylarda 1,13-15 bandında seyrediyordu. Son günlerde Dolar Endeksi kazançlarını kısmen geri veriyor. Cuma günü ABD istihdam veri seti sonrası parite sınırlı kazanç el etti. Ancak büyük resim/güncel dinamik değişmez ise tepki sınırlı kalabilir/aşağı yön hakimiyetini sürdürebilir. Parite bu sabah 1,119 seviyelerinde işlem görüyor. 1,122 1,1265 direnç, 1,1155 ve 1,111 destek seviyeleri olarak öne çıkıyor. Bugün yukarı yönün güçlenmesi için 1,118 üzerinde kalınması, 1,119 üzerine çıkılması önemli.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN