EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (03.09.2019)

Paritenin her iki yakasının merkez bankası da güvercin politika izliyor. ABD, Çin başta olmak üzere bazı ülkelerle ticari sorunlar yaşarken, AB ise Brexit, birlik içinde bazı üyelerdeki siyasi gelişmeler öne çıkıyor.

Bu ay ECB ve FED’in faiz toplantıları yapılacak. ECB 12 Eylül’de, FED ise 18 Eylül’de faiz kararlarını açıklayacaklar. İtalya’da önceki hafta Başbakan Conte’nin istifa etmesine varan hükümet krizine çözüm umutları arttı. Beş Yıldız Hareketi ve Demokrat Parti, Başbakan Conte başkanlığında yeni hükümet kurulması için anlaştı. Yeni hükümet planının yarın açıklanması bekleniyor.

İngiltere’de iç siyaset hareketli olduğu kadar da belirsizliği artırıcı bir görüntü içinde. Başbakan Johnson parlamentoyu 5 hafta askıya aldı. Sebep anlaşmasız Brexit seçeneğinin yasalaşarak masadan kalkmasına mani olmak. Ancak bunu isteyen parlamenterlerin bugün bu yönde adım atacakları konuşuluyor. Dün akşam Johnson ise bakanlar kurulunu topladı. Erken seçim kararı alacağı speküle edildi.

Ancak toplantı sonrası yapılan açıklamada bu yönde içerik yer almadı. Johnson, AB’yi yeni anlaşmaya zorlamak istiyor. Elindeki en önemli kart ise ‘anlaşmasız ayrılık’ seçeneği. Bugün Almanya Başkanı Merkel ve ECB Başkanı Draghi bir toplantı için bir araya gelecek. Diğer yandan Merkel’in 6-7 Eylül’de Çin’e gitmesi bekleniyor.

Bu sabah 1,0945 seviyesinde işlem görüyor. Paritede 1,095 düşüş eğiliminin alt çizgisi konumunda. Dolayısıyla bu seviye bugün/yarın destek/eşik olarak korunabilir. Bir sonraki destek ise 1,083 seviyesi olabilir. Yukarıda ise 1,1025 ve 1,1075 direnç olarak öne çıkabilir. Eur biraz daha zayıf konumda.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN