EUR / USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi Yatırım – (03.05.2019)

ABD’de bugün açıklanacak verilerde tarımdışı istihdamın Nisan’da 185 bin artış kaydetmesi, işsizlik oranının %3,8’de yatay kalması ve ortalama saatlik kazançların yıllık değişiminin %3,3’e yükselmesi bekleniyor. Bugün ayrıca saat 12:00’de Euro Bölgesi’nde açıklanacak veride TÜFE’nin %+1,6 gelmesi bekleniyor. Salı günü açıklanan veride; Euro Bölgesi’nde 1.çeyrek büyüme dönemsel bazda %+0,4 , yıllık bazda %+1,2 gelmişti. İngiltere Merkez Bankası (BoE) politika faizini değiştirmeyerek %0,75’te sabit bıraktı. ABD Merkez Bankası Başkanı Powell’ın FED toplantısı sonrası yorumları ve petrol fiyatlarındaki hareketlenme gerileyen enerji hisselerinin öncülüğünde ABD Borsası’nda endeksler dün günü düşüşle kapattı.

ABD Merkez Bankası, önceki gün gerçekleştirdiği Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında beklentilere paralel olarak politika faizinde değişikliğe gitmedi. Fonlama oranı % 2,25 – 2,50 aralığında sabit bırakıldı. Karar metninde büyüme ve istihdamın güçlü yapısını koruduğu belirtilirken; hane halkı harcamaları ve işletme yatırımlarının yavaşladığına değinildi. Enflasyon ise hedefinin altında kalmayı sürdürüyor. Faiz artışı konusunda sabırlı tutum sürecek. Genel olarak ise ekonomide 1. çeyrekte beklenenden daha güçlü büyüme oldu. Başkan Powell enflasyon kalıcı şekilde hedefin(2%) altında kalması halinde bunun bankanın kararlarını etkileyeceğini ifade etti. Başkanın enflasyonun düşük kalmasını geçici olarak yorumlaması, risk iştahını biraz azalttı. FED’in Eylül, Ekim, Aralık toplantılarında faiz indirim bekleyenlerin oranı biraz azaldı. ABD-Çin arasındaki gümrük vergisi sorununun çözümüne yönelik müzakereler sürüyor. Müzakerelerde sona yaklaşılıyor. ABD Hazine Bakanı Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Lighthizer’ın Çin’deki görüşmeleri sonrası haftaya Çinli yetkililer ABD’ye gidecekler. Çin adına müzakereleri yürüten Başbakan Yardımcısı Liu He’nin de 6 Mayıs haftasında yeniden Washington’u ziyaret etmesi planlanıyor. Müzakerelerin tamamlanmasının ardından ABD Başkanı Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Mayıs sonunda anlaşmayı imzalaması bekleniyor. Öte yandan Xi’nin 8 Mayıs’ta Washington’a gelmesi bekleniyor. Haftaya Cuma günü anlaşma anonsu olabilir.

Genel olarak küresel piyasalar düşük momentumlu iyimser bir havada işlem görürken, güçlü ve sürekli olumlu fiyatlama söz konusu olamıyor. Dolayısıyla haber akışları yön değişimine yol açıyor. Büyüme endişelerine/riskine merkez bankaları (FED-ECB) parasal imkanları kolaylaştırarak yanıt veriyorlar. Güvercin pozisyonlanma hem güç kaybeden ekonomik aktiviteye, hem büyüme endişelerinin azalmasına hem de fon maliyetinin düşük kalmasına imkan tanıyor. Bu noktada makro veriler odak noktasına yerleşiyor. Hem güncel durum hem de gevşek para politikasının sağladığı fayda veriler üzerinden ölçülüyor. İngiltere’de Brexit sürecinde çözüm arayışı sürüyor. Brexit için 31 Ekim 2019’a kadar ek süre alınmış durumda.

Geçtiğimiz hafta 98,3 civarına erişen Dolar Endeksi, FED kararı ile 97,15 seviyesine kadar indi; bu sabah 97,8 civarında bulunuyor. 97,50-35 aralığı ilk destek bölgesi. Parite son aylarda 1,13-15 bandında seyrediyordu. Son günlerde Dolar Endeksi kazançlarını kısmen geri veriyor. Cuma günü başlayan tepki sürebilir. Ancak büyük resim/güncel dinamik değişmez ise tepki sınırlı kalabilir/aşağı yön hakimiyetini sürdürebilir. Parite bu sabah 1,1170 seviyelerinde işlem görüyor. 1,1190 – 12,20 direnç,1,1110 destek seviyeleri olarak öne çıkıyor. Bugün veri akışına bağlı hareket olabilir, yukarı yönün güçlenmesi için yeniden 1,1190 üzerine çıkılması önemli.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN