EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (8.02.2022)

Küresel piyasalarda yüksek enflasyon, jeopolitik riskler ve omicron varyant virüs ana gündemi oluşturmaya devam ediyor. Hatırlanacağı gibi son Fed toplantısı öncesinde Fed üyelerinden gelen son derece şahin mesajlar ve toplantının da oldukça şahin mesajlarla sonuçlanması ve ECB’nin güvercin tarafta kalmaya devam etmesi pariteyi 1,1122 seviyesine kadar çekmişti. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen ECB toplantısı sonrası Başkan Lagarde’ın basın toplantısında yaptığı enflasyon vurgusu ve kurul üyelerinin enflasyondan duyduğu endişeyi belirtmesi sonrasında teknik olarak da önemli dip seviyelere ulaşmış olan paritede yukarı yönlü bir hareketlenme başladı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Christine Lagarde dün yaptığı açıklamalarda enflasyonun gerilemeye ve %2 civarında istikrar kazanmaya hazır olduğundan Euro Bölgesi’nde büyük para politikası sıkılaştırmasına gerek olmadığını söyledi.

Lagarde, enflasyon risklerinin yukarı yönde olduğunu tekrar etmesine rağmen, Euro Bölgesi ekonomisinin diğer ekonomilerin yaşadığı aşırı ısınmadan etkilenmediğini söyledi. Enflasyonun kalıcı olduğuna ve sıkılaştırma gerekeceğine dair bir işaret olmadığını belirtti. Sonuç olarak gelişmiş merkez bankalarının şahin tutumları içerinde görece ılımlı kalmak ile birlikte piyasa fiyatlaması ECB’nin de bu yıl içerisinde faiz artırım sürecini başlatacağı yönünde devam ediyor. Kısa ve orta vade için paritenin dip seviyelerini gördüğünü yataya yakın dalgalı seyri veri ve haber akışının yönlendireceği düşünüyoruz.

Bugün açılışta 1,1419 seviyesinde başlayan paritede 1,1389 ve 1,1361 seviyeleri gün içi destek, 1,1451 ve 1,1486 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten