EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (4.05.2021)

Dün Euro Bölgesi ülkelerinin İmalat PMI’ları beklentilerin kısmen altında kalsa da toparlanmanın devam ettiğine işaret etti. ABD ISM İmalat satın alma verisi ise beklentilerin altında gerçekleşti. Bu haftanın global piyasalar açısından en önemli takip edilecek veri Cuma günü ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi olacak.

Geçtiğimiz hafta FED politika faizini beklentilere paralel sabit bırakarak, ekonomiyi desteklemeye devam edeceği ve varlık alımlarına devam edeceği söylemini yineledi. Bölge FED Başkanlarından gelen varlık alımına ilişkin açıklamalar ise dikkat çekici. FED’in 16 Haziran toplantısı yaklaştıkça parasal genişlemeden çıkılmasına yönelik tartışmalar gündeme gelebilir. Burada da özellikle istihdam verilerindeki eğilimin önemli olacağını düşünüyoruz.

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Biden ailelere yardım planı kapsamında iyi eğitime erişimi destekleyeceği belirtilen 1,8 milyar dolarlık yeni pakete ve zenginlere vergi planına ilişkin detayları açıkladı. ABD’de ilk çeyrek büyüme yıllık %6.4 ile beklentiye yakın gerçekleşti. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise 553 bin ile pandeminin başlamasından bu yana en düşük seviyede gerçekleşti.

Avrupa Parlamentosu, AB ve İngiltere arasında Brexit sonrası dönemde ticari ilişkileri belirleyecek anlaşmaya onay verdi. Geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi’nde açıklanan veriye göre ilk çeyrekte milli gelir yıllık %1,8 daraldı. Nisan enflasyonu yıllık %1,6 açıklandı.

Global piyasalarda büyüme-enflasyon tartışması gündemdeki yerini koruyor. Dolar Endeksi Mart sonunda 93,5 civarına yükselmişti. Bu sabah 91,15 civarında bulunuyor.

Geçen haftaya 1.2097 seviyesinde giren parite, küresel risk iştahının güçlü seyri, ABD tahvil faizlerindeki düşük seyir ve Fed’in güvercin duruşunu koruması ile hafta içinde 1.2150 seviyesine kadar yükselirken, Euro Bölgesi verileri sonrası gücünü koruyamayarak haftayı 1.2019 seviyesine inerek kapadı.

Parite bu sabah 1,2037 seviyelerinde işlem görüyor. Paritede 1,20 ve 1,1975 destek; 1,2055 ve 1,2097 direnç olarak öne çıkabilir. Yatay-sınırlı yukarı seyir öngörüyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN