EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (30.07.2020)

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklentilere paralel 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Yapılan açıklamada bankanın bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanarak maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini desteklemekte kararlı olduğu ifade edildi. Ekonomik görünüme dair ciddi belirsizlik vurgulanırken, ekonominin yolunun virüsün seyrine bağlı olacağı belirtildi. Fed, yabancı merkez bankaları için geçici dolar swap hatları ve repo kolaylığını 31 Mart’a kadar uzattığını duyurdu.

Global piyasalarda konsolosluk krizi ile tetiklenen ABDÇin gerginliği ve ABD’deki yeni teşvik paketine ilişkin gelişmeler ön planda kalmaya devam ediyor. ABD’de Tüketici Güveni Temmuz ayında virüsde vaka sayısındaki hızlı artışın ekonomiyi olumsuz etkileyeceği endişeleri ile geriledi.

Dolar Endeksi bu sabah 93,50 civarında işlem görüyor. Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği toplantısında liderler, virüsden zarar gören üye ülkelerin ekonomilerini desteklemek için 750 milyar euroluk teşvik paketi konusunda anlaşmaya vardı. Paket 390 milyar Eur hibe, 360 milyar Eur düşük faizli kredi olarak onaylandı. AB Kurtarma Fonu ile ilgili anlaşmaya varılmış olması Eur’ya destek oluyor. Yukarı trendi devam eden parite bu sabah 1,1760 seviyelerinde işlem görüyor.

Güçlenme eğilimini koruyacağını öngördüğümüz paritede 1,1790 ve 1,1820 direnç; 1,1740 ve 1,17 destek seviyeleri olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN