EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (26.06.2020)

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Euro Bölgesi dışı ülke merkez bankaları için euro likiditesi sağlayacağını açıkladı. Yeni repo olanağı Haziran 2021’e kadar geçerli olacak. FED en büyük bankalara sermayelerini korumaları için ihtiyat tedbirleri getirdi. Fed, ekonomik daralmanın uzaması halinde en büyük ABD bankalarının 700 milyar dolara kadar sorunlu kredi zararı yazabileceklerini vurguladı ve önlem olarak da büyük bankalara en az eylül ayına kadar temettülerine üst sınır ve hisse geri alımlarını dondurma kuralını getirdi.

Global piyasalarda vaka sayısındaki artışın etkisiyle düşen risk iştahı sonrası güçlenen Dolar Endeksi %97,40 seviyesinde. AB Liderleri 17-18 Temmuz’da virüsün ekonomik etkileri için hazırlanan kurtarma programı ve AB bütçesine ilişkin bir zirve gerçekleştirecek.

Piyasalardaki endişelere (Virüs, Abd-Çin gerilimi ) bağlı olarak Dolar talebinin artması sonucu zayıflayan paritede bir süredir devam eden 1,1180 /1,1400 arası bant hareketinin yukarı yönde kırılmasını olası görüyoruz.

Eur/Usd paritesi bu sabah 1,1213 seviyelerinde işlem görüyor. 1,1250 ve 1,1280 direnç; 1,1210 ve 1,1180 destek olarak öne çıkabilir. Sınırlı yukarı seyir bekliyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN