EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (23.06.2022)

FED Başkanı Powell piyasaları hareketlendirdi. Başkanın ‘resesyon ihtimal dahilinde’ sözü ile resesyon konusu öne çıktı. Enflasyonun yüksek olduğu, ABD ekonomisinin faizin daha da artmasını mümkün kılacak güçte olduğu sözleri de önemli. FED enflasyon resesyon arasında enflasyonun daha acı verici olduğunu düşünüyor. Özetle FED’in faiz artışı sürecek. Ancak ekonomi müsaade ettikçe bunu yapacak.

Temelde dünkü FED bakışı ile bugünkü FED bakışı arasında majör bir fark olduğunu söyleyemeyiz. Sadece resesyon ihtimalinin altını çizmiş oldu. Powell sonrası Usd sınırlı gevşedi. Dolar Endeksi dün güne iyi başlamıştı. Ancak günün sonunda güç kaybetti. Endeks bu sabah 104,15 civarında bulunuyor.

Veri tarafında bugün imalat PMI (ABD, AB, Almanya, İngiltere), ABD haftalık işsizlik sigortası başvuruları açıklanacak. açıklanacak. Ayrıca bugün yarın FED, ECB, BOE üyelerinin konuşmaları var. Powell’in bugün yapacağı sunum en kritik olan (@Senato).

Dolar Endeksi 104,15 seviyesinde bulunuyor. Bu sabah 1,057 seviyesinde bulunan paritede 1,052 ve 1,049 seviyeleri gün içi destek 1,058 ve 1,0638 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün yatay – sınırlı pozitif seyir bekliyoruz. Powell’ın sunumunun soru-cevap kısmı hareket yaratabilir (saat 16:30).

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten