EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (22.04.2021)

Dün küresel piyasalarda risk iştahında kısmi toparlanma gözlemlendi. Avrupa hisse senedi piyasalarında da olumlu seyir gözlendi. DAX, Euro Stoxx 50 ve FTSE 100 endeksleri sırasıyla %0,44,%0,91 ve %0,52 oranlarında değerlendi.

Bugün Avrupa Merkez Bankası para politikası toplantısı gerçekleşecek. Toplantıda faizlerin sabit bırakılması bekleniyor. Faiz kararı sonrası Başkan Christine Lagarde’ın konuşması takip edilecek. Lagarde geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada ekonomide tam bir toparlanma sağlanana kadar mevcut teşviklerin sona erdirilmeyeceğini vurgulamıştı.

Global piyasalarda enflasyon endişeleri ön planda kalmaya devam ediyor. Ana resimde son dönemde ABD tahvil faizi ve para birimindeki genel yukarı seyir yavaşlıyor. Enflasyon endişelerinin normalleşmesi, küresel iştahın artması ile Usd baskısı biraz dengelenmekte. Dolar Endeksi 91,10 seviyelerine yükseldi.

Vaka sayılarının seyri, global iştah için belirleyici unsurlardan biri olmayı sürdürüyor. Parite bu sabah kar satışları ile geri çekilerek 1,2033 seviyelerinde işlem görüyor. Paritede 1,2020 ve 1,1995 destek; 1,2060 ve 1,2086 direnç olarak öne çıkabilir. Yatay sınırlı yukarı seyir öngörüyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN