EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (17.03.2023)

Avrupa merkez bankası ECB faizi 50 bp artırdı. Bankacılık sektöründeki sorunlar nedeniyle daha az artış olabilir beklentisi karşılıksız kaldı. Başkan Lagarde, enflasyonla mücadelede kararlılıklarını yineledi. Ancak günün şartlarını görmezden gelmeleri mümkün olmadığı için duruma göre hareket edeceklerini ifade etti. ABD tarafında ise istihdam ve konut verileri güçlü geldi. Asıl odak noktası ise bölgesel bir bankaya likidite desteği sağlanması oldu.

Bankacılık sektörü coğrafya bağımsız tatsız sinyal veriyor. ABD, sonra Avrupa, tekrar ABD. Tedirginlik daha yaygın hissediliyor. Faiz artış döngüsüne iştirak edilen yerlerde risk olduğu düşünülüyor. Bankacılığın sağlamlığı sorgulanıyor. Lagarde’ın dün dediği gibi finansal piyasalarda gerilim var. Yakından takibi gerektiriyor. ECB gelecekle ilgili adımları gri bölgede bırakması, ABD tarafında verilerin güçlü gelmesi, bir bankanın desteklenmesi… dünkü akış ile Usd biraz zayıfladı. Dolar Endeksi 104 seviyesinin hafif üzerine bulunuyor.

Bu sabah 1,064 seviyesindeki paritede 1,061 ve 1,057 seviyeleri gün içi destek; 1,067 ve 1,07 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün hafif pozitif seyir bekliyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten