EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (14.10.2021)

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi, Eylül’de verisine göre yıllık bazda %5,4 artışla beklentilerin üzerinde yükseldi. Atlanta Fed başkanı Bostic ise arz zinciri ve hizmet sektöründe yeniden açılma ile gelen maliyetin etkisi ile enflasyonun geçici olmayabileceği açıklamasında bulunmuştu.

FED, Federal Açık Piyasa Komitesinin son toplantısına ilişkin tutanaklar dün yayımlandı. Tutanaklarda varlık alımlarını azaltma sürecinin Kasım veya Aralık ortasında başlayabileceği sinyali görülürken, sürecin 2022 ortalarında sonlanması bekleniyor. Tutanaklarda faiz artırımı için gerekli koşulların varlık alımlarının azatılması koşullarından farklı olduğu da belirtildi. Tutanaklarda ayrıca, üyelerden bazılarının yukarı yönlü risklerle birlikte 2022’de enflasyonun yüksek kalmaya devam edeceğini düşündüğü bilgisi de paylaşılırken, FED yetkililerinin çoğunun mevcut fiyat artışlarının geçici olduğu görüşünü sürdürdüğü bildirildi. Bir sonraki FED toplantısı 3 Kasım’da gerçekleşecek.

Dün açıklanan veriye göre Euro Bölgesi sanayi üretimi Ağustos’da aylık %1,6 düşüş gösterdi. Önceki gün Almanya’da açıklanan ve ekonomi hakkındaki algıyı ölçen Zew Endeksi pandemi başlangıcından beri en düşük seviyesine geriledi ve arka arkaya 5.ayda düşüşünü sürdürmüş oldu.

Bu sabah geri çekilen Dolar Endeksi 94,07 ve ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,5530 seviyelerinde işlem görürken, yükselen ons altın 1.791.-USD seviyelerinde işlem görüyor.

Bugün açılışta 1,1591 seviyesinde işlem gören paritede 1,1550 ve 1,1523 seviyeleri gün içi destek 1,1611 ve 1,1664 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!