EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (13.01.2022)

Dün açıklanan ABD TÜFE rakamlarına göre 2021 yılı yıllık enflasyonu %7 olarak gerçekleşti. Aylık artış ise %0,5 oldu. Beklenti %0,4, geçen ayın verisi ise %0,8’di. Veri sonrası açıklamalar yapan ABD Başkanı Biden, fiyat artışlarını yavaşlatmada ilerleme kaydettiklerini, enflasyonun salgın sebebiyle yaşanan ekonomik çöküşü atlatırken, hemen her gelişmiş ülkede ortaya çıkan küresel bir sorun olduğunu ve yüksek enflasyon ile mücadelenin devam edeceğini söyledi.

Fed’in 12 şubesinden gelen analizlere dayanarak hazırladığı Bej kitap yayımlandı. Rapora göre bölgesel farklılıklar göstermekle birlikte ortalamada 2021 yılının son haftalarında ılımlı büyüme gerçekleştiği, tedarik zincirinde yaşanan sıkıntıların olumsuz etkisinin devam ettiği ve tüketici harcamalarında omicron varyant virüs etkisi ile özellikle hizmetler sektöründe hızlı bir düşüş yaşandığı paylaşıldı.

Büyümeye ilişkin beklentilerde ise genel de iyimser olmak ile birlikte bölgesel bazda düşüşler görüldüğü, fiyat artışlarının da benzer nitelik gösterdiği bölgesel bazda hızının azaldığı belirtildi. ABD’de enflasyon, faiz artırım süreci ve bilanço kültme haberleri manşetlerden inmezken, güvercin tutum sergilemeye devam eden ECB tarafından da şahin sesler yükselmeye başladığı gözlemleniyor.

Eur /Usd paritesi 1,14 ün üzerine yükseldi. 1,14’ün kalıcılığı trend oluşumuna neden olabilir ancak henüz yeterli veri ile desteklenmediğini söyleyebiliriz. Bugün açıklanacak ABD ÜFE verisi önemli. Bunun dışında gün Merkez Bankaları başkan ve üyelerinin konuşmaları takip edilecek. Güne 1,1442 seviyesinde başlayan paritede 1,1389 ve 1,1352 seviyeleri gün içi destek; 1,1463 ve 1,1420 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten