EUR/USD Paritesi Yorumları / Yapı Kredi – (12.04.2021)

ABD merkezli ‘büyüme geliyor-enflasyon artacak’ tartışması Usd para birini lehine ilkten hızlı bir fiyatlama sağlıyor. Bunun destek paketi, yaygın aşılama, güçlü makro veriler gibi temel gerekçeleri var. AB tarafı ise ekonomik toparlanma, aşılama konularında biraz daha geride. Son günlerde AB aşılamada bir kıpırdanma kaydediyor.

Powell, büyümede ve istihdamda çok hızlı artışın eşiğinde olduklarını ifade etti. FED, enflasyon konusunda ise piyasadan farklı düşünmeyi sürdürüyor. Enflasyonun kalıcı bir yükseliş içinde olmadığı fikrini savunuyor. Son dönemde ABD tahvil faizi ve para birimindeki hızlı yukarı seyir bir miktar yavaşlayabilir. Enflasyon endişelerinin normalleşmesi, küresel iştahın artması ile Usd biraz dengelenebilir. Bunun için AB makro verilerinin, aşılamasının iyi sinyal üretmesi gerek şartlar arasında sıralanabilir.Vaka sayılarının seyri, global iştah için belirleyici unsurlardan biri olmayı sürdürüyor. FED ve ECB salgını risk olarak tanımlıyorlar.

Parite bu sabah 1,189 seviyelerinde işlem görüyor. Paritede 1,1875 ve 1,1845 destek; 1,192 ve 1,195 direnç olarak öne çıkabilir. Yatay seyir öngörüyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN