EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (9.02.2021)

Dün 90,89 seviyesine kadar gerilemesinin ardından günü düşüşle tamamlayan dolar endeksi düşüşünü ikinci güne taşıdı. Dolar endeksindeki düşüş eğilimi paralelinde son dönemdeki kayıplarının bir kısmını telafi eden EURUSD paritesi ise dün 1,2066 seviyesine kadar yükselmesinin ardından 1,2052 seviyesinden yükselişle kapandı.

EURUSD paritesindeki yükseliş eğiliminin bu sabah saatleri itibarıyla devam ettiği ve paritenin 1,2080 seviyesinden işlem gördüğünü takip ediyoruz. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde kısa vadeli düşüş kanalının üst çizgisinde, yani kanal direncinde hareket ediyor. Kanal direnci bugün itibarıyla 1,2080 civarına denk geliyor. Dolayısı ile kısa vadede paritenin bu seviyeyi kırıp kıramayacağını takip edeceğiz.

Paritenin bu seviyeyi aşması ve bu seviye üzerinde tutunması durumunda düşüş kanalı da yukarı yönlü kırılacağından dolayı yükseliş hareketinin 1,21 seviyesi üzerine hız kazanması söz konusu olabilir. Paritenin bu seviyeyi aşamaması ve kanal içerisindeki hareketini sürdürmesi durumunda ise mevcut seviyelerin satış fırsatı sunması ve paritenin önümüzdeki dönemde yeniden 1,20 seviyesi altını hedef alması beklenebilir.

Bu noktada, EURUSD paritesinin Cuma günkü kapanışı ile birlikte haftalık grafiğinde Nisan 2020’den bu yana devam eden yükseliş kanalını aşağı yönlü kırdığını ve dolayısı ile teknik görünümün EURUSD paritesinin orta vadede aşağı yönlü bir seyir izleyebileceğinin sinyalini verdiğini belirtmemizde fayda var.

Bugün yurt dışında takip edilecek önemli bir veri bulunmuyor.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni