EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (8.04.2021)

Dolar endeksi dün 92,13 seviyesine kadar gerileyerek yaklaşık son 10 günün en düşük seviyesini test etmesinin ardından günü 92,41 seviyesinden yatay tamamladı. Dolar endeksinde 92,13 seviyesine doğru yaşanan düşüş eğilimi ile birlikte 1,19 üzerine yükselen ERUUSD paritesi 1,1915 seviyesini test etti. Ancak paritenin 1,19 seviyesi üzerindeki hareketi uzun soluklu olmadı. Dün öğleden sonra 1,1915 seviyesine yükselmesinin ardından kısa süre içerisinde 1,19 altına dönüş yapan EURUSD paritesi, günü 1,1873 seviyesinden yatay bir seyirle tamamladı.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1877 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin ise 92,38 seviyesinden işlem gördüğü takip ediliyor. Dolar endeksinde geçtiğimiz haftadan bu yana etkili olan geri çekilme hareketinin bir süre daha sürmesi beklenebilir. Ancak, ABD ekonomisindeki güçlü toparlanma sinyalleri ve ABD’de hızlanan aşılama süreci paralelinde dolar endeksindeki bu düşüş eğiliminin bir “düzeltme” olarak sınırlı kalabileceği görüşündeyiz. Böyle bir durumda EURUSD paritesindeki mevcut yükseliş eğiliminin de önümüzdeki dönemde satış fırsatı olarak sınırlı kalması beklenebilir.

EURUSD paritesindeki teknik görünüme baktığımızda göstergeler paritedeki kısa vadeli yükseliş eğiliminin korunduğunu gösterse de orta – uzun vadeli sinyaller paritedeki aşağı yönün sürdüğünü gösteriyor. Kısa vadeli görünüm açısından 1,19 direncini yakından izlemeye devam ediyoruz. EURUSD paritesinin 1,19 seviyesi altında kalması durumunda kısa vadede 1,1820 – 1,1900 bandında bir hareket görmeyi bekleyebiliriz. Teknik göstergeler paritenin 1,19 seviyesi aşması durumunda ise yükselişin dünkü harekete benzer bir şekilde sınırlı kalabileceğinin ve 1,19 üzerindeki hareketlerin kalıcı olmakta zorlanabileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt dışında Almanya Şubat Ayı Fabrika Siparişleri, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları, Avrupa Merkez Bankası Toplantı Tutanakları ve Fed Başkanı Powell’ın Konuşması takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN