EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (7.07.2021)

EURUSD paritesindeki yükselişlerin satış fırsatı olarak sınırlı kalmaya devam ettiği ve paritenin genel düşüş eğilimini koruduğunu görmekteyiz. Öyle ki dün sabah saatlerinde dolar endeksindeki görece zayıf seyrin de etkisi ile birlikte 1,1896 seviyesine kadar yükselen parite, gün içerisinde yönünü aşağı çevirerek kazançlarının tamamını sildi. Piyasalarda azalan risk iştahı paralelinde dün yeniden yükselişe geçen dolar endeksi akşam saatlerinde doğru 92,66 seviyesine ulaşırken, sabah saatlerindeki yükselişinin ardından satış baskılarına maruz kalan EURUSD paritesi 1,1807 seviyesine kadar inmesinin ardından günü 1,1823 seviyesinden düşüşle tamamladı.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1826 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin ise 92,52 seviyesinde hareket ettiğini görmekteyiz. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere EURUSD paritesindeki genel düşüş eğiliminin korunduğunu ve teknik göstergelerin önümüzdeki döneme ilişkin aşağı yönlü sinyaller üretmeye devam ettiğini gözlemliyoruz. Dolayısı ile paritedeki, yukarı yönlü hareketler karşısında temkinli olmaya devam ediyoruz. Trend ve momentum göstergelerinin ürettikleri sinyaller doğrultusunda EURUSD paritesinin kısa vadede 1,18 – 1,20 bandında hareket edebileceği görüşündeyiz. Bu noktada, 200 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 1,20 seviyesinin yukarı yönlü hareketlerde güçlü bir direnç konumunda olduğunu belirtmemizde fayda var. Bu seviyenin aşılması durumunda paritede yeniden yukarı yönlü hareketlerin ön plana çıkması beklenebilir. Diğer yandan satış baskılarının hız kazanması ve paritenin 1,18 desteğini aşağı yönlü kırması durumunda ise 1,1755 ve 1,17 destek seviyeleri izlenecek.

Bugün yurt dışında Almanya Mayıs Ayı Sanayi Üretimi verileri, Avrupa Komisyonu Ekonomik Tahminleri, ABD Mayıs Ayı JOLTS Açık İş Sayısı, FOMC Toplantı Tutanakları ve Atlanta Fed Başkanı Bostic’in konuşması takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni