EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (5.04.2021)

ABD’de Tarım Dış İstihdam Değişimi verisi Mart ayında 660.000 olan piyasa beklentisinin oldukça üzerinde gelerek 916.000 olarak gerçekleşti. İşsizlik Oranı Mart ayında piyasa beklentilerine paralel olarak %6,2’den %6’ya gerilerken, ücret artışları ise beklentilerin altında kaldı. ABD’den gelen güçlü istihdam verilerinin ardından 92,85 seviyesinden yükselişe geçen dolar endeksi 93,07 seviyesine kadar yükseldi. Endeks günü 93,01 seviyesinden yükselişle tamamladı.

Dolar endeksindeki güçlenme paralelinde Cuma günü zayıf bir seyir izleyen EURUSD paritesi, 1,1749 seviyesine kadar gerilemesinin ardından günü 1,1760 seviyesinden düşüşle tamamladı.

Cuma günkü bültenimizde dolar endeksinde geçtiğimiz hafta Perşembe gününden bu yana etkili olan geri çekilme hareketini kalıcı olmakta zorlanabileceğini ifade etmiş, bu çerçevede EURUSD paritesindeki yükselişlerin de sınırlı kalabileceğinin altını çizmiştik. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda bu beklentimizi korumaktayız.

Teknik göstergeler dolar endeksinin kısa vadede 92,80 seviyesi üzerinde tutunabileceğinin sinyalini veriyor. Dolar endeksindeki aşağı yönlü hareketlerin teknik bir düzeltme olarak sınırlı kalması, EURUSD paritesindeki yükselişlerin de aynı şekilde sınırlı kalmasına yol açabilir. EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1760 seviyesinden işlem görüyor.

Teknik göstergeler paritenin bugün içerisinde 1,1780 seviyesi altında işlem görebileceğinin ve 1,17 – 1,1780 bandında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt dışında ABD Mart Ayı Nihai Hizmet & Bileşik PMI Endeksi, ABD Şubat Ayı Fabrika Siparişleri, ABD Şubat Ayı Dayanıklı Mal Siparişleri ve ABD Mart Ayı ISM Hizmet PMI Endeksi verileri takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN