EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (25.11.2021)

Düşüş eğilimine istikrarlı bir şekilde devam eden EURUSD paritesinin dün Temmuz 2020’den bu yana ilk defa 1,12 seviyesi altını test ettiği takip edildi. Dün ABD’den gelen verilerin genel olarak olumlu bir resme ve iyileşen aktiviteye işaret etmesi sonrasında dolar endeksindeki yükseliş hız kazanırken, dün akşam saatlerinde açıklanan FOMC tutanaklarının ardından 96,90 seviyesi üzeri test edildi. Dün en yüksek 96,93 seviyesine kadar yükselerek Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviyesine test eden dolar endeksi günü 96,87 seviyesinden tamamladı. Bu gelişmeler paralelinde 1,12 seviyesi altına inen parite, 1,1186 seviyesine kadar gerilemesinin ardından günü 1,1205 seviyesinden düşüşle tamamladı.

Eurodaki görece zayıf seyir ve dolar endeksindeki yükseliş eğilimi paralelinde EURUSD paritesindeki aşağı yönlü hareketlerin devam edebileceğine yönelik beklentimizi koruyoruz. Euro Bölgesi yetkililerinin faiz artırımı konusunda Fed’in gerisinde kalınacağını işaret eden söylemlerinin yanı sıra ABD’den gelen güçlü veriler paralelinde artan enflasyon ve faiz artırım beklentileri dolar endeksini güçlü tutmaya devam ederken, EURUSD paritesinde baskı oluşturmayı sürdürüyor.

Teknik görünümün de bu çerçeveyi destekler nitelikte olduğunu görüyoruz, zira kısa vadeli teknik göstergeler aşağı yönlü sinyaller üretmeye devam etmekte. Dolayısı ile, teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda, EURUSD paritesindeki düşüşe eğiliminin korunabileceği ve olası yükselişlerin düzeltme olarak sınırlı kalmaya devam edebileceği görüşündeyiz. Paritendeki düşüşün sürmesi ve önümüzdeki dönemde 1,12 seviyesi altına bir yerleşme görmemiz durumunda ilk etapta 1,1180, 1,1127 ve 1,1080 destekleri izlenecek. Olası yükselişlerde ise 1,1225 seviyesi ilk direnç seviyemiz. Bu seviyenin aşılması durumunda 1,1260 ve 1,1342 dirençleri ön plana çıkabilir.

Yurt dışında bugün Almanya’dan gelecek olan büyüme verileri izlenecek. Bugün Şükran Günü nedeniyle ABD’de piyasalar kapalı olacak.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!