EUR / USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (23.07.2018)

Günlük Euro/Dolar Paritesi Yorumu

ABD Başkanı Donald Trump’ın Fed’in faiz artırımlarını eleştirmeye devam etmesi üzerine dolar endeksi Cuma günü değer kaybetmeye devam etti ve 94,50 seviyesi altına kadar geriledi. Dolar endeksindeki gerileme ile birlikte EURUSD paritesinin de yükselişini sürdürdüğü ve 1,1730 seviyesi üzerine çıktığı görüldü. Dolar endeksindeki gerilemenin bu sabah saatleri itibariyle devam ettiğini ve endeksin 94,20 seviyesine kadar gerilemiş olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte EURUSD paritesi de kısa vadeli yükseliş hareketini sürdürüyor. Bu noktada EURUSD paritesinde kısa vadede 1,15 seviyesinin altına gelinmesini beklememekle birlikte, mevcut seviyelerin alım fırsatı verebileceğini düşünüyoruz.

Paritede 1,15 – 1,17 bandının alım bölgesi olacağı ve kısa vadede 1, 18 – 1,20 bandının, orta vadede ise 1,20 seviyesi üzerinin hedef haline gelebileceği görüşündeyiz. Temel görünüme baktığımızda; piyasanın Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz artırımlarına kısa süre içerisinde başlamayacağı fikrini özümsediğini ve bu durumu büyük ölçüde fiyatladığını görüyoruz. Dolayısı ile gerek İtalya kaynaklı risklerin gerekse de ECB tarafında faiz artırımlarına hızlı bir başlangıç yapılmayacağının büyük ölçüde fiyatlanmış olması birlikte EURUSD paritesindeki aşağı yönlü eğilimin doyum noktasına yaklaştığını ve paritenin 1,15 seviyesi altına kalıcı bir hareket sergilemeyeceğini düşünüyoruz.

Teknik görünümün de bu görüşümüzü desteklediği görülüyor. Bu noktada paritenin mevcut geri çekilme hareketini tamamlamasının ardından kısa vadede 1,18 – 1,20 bandını, orta vadede ise 1,20 seviyesi ve üzerini hedef almasını bekliyoruz. Bugün paritedeki görünümü etkileyecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri
itibariyle 1,1734 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1700 seviyesi destek, 1,1750 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1750 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1788, 1,1700 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1640.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin