EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (21.09.2020)

Cuma günü 1,1820 – 1,1870 bandında hareket eden EURUSD paritesi, günü sınırlı bir düşüşle tamamladı. EURUSD paritesindeki bu sınırlı düşüşte, Perşembe günü 92,80 seviyesine doğru gerilemesinin ardından Cuma günü düşüşüne ara vererek 92,76 – 93 bandında hareket eden ve günü yükselişle tamamlayan dolar endeksi etkili oldu.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1850 seviyesinden işlem görüyor. EURUSD paritesi, Fed kararı sonrasında dolar endeksinde oluşan yükseliş hareketi ile birlikte Temmuz ayının son haftasından buyana sürdürdüğü yükseliş kanalının alt sınırına (kanal desteğine) kadar gerilmişti. Ancak, aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi parite geçtiğimiz hafta itibarıyla yükseliş kanalı üzerinde tutunmayı başardı. Bu noktada, yükseliş kanalının alt sınırına yani kanal desteğine denk gelen 1,1780 seviyesinin paritedeki güçlü bir destek olarak ön plana çıktığını görüyoruz.

Paritenin bu seviyeyi aşağı yönlü kırmaması (bu seviye altında günlük bazda bir kapanış gerçekleştirmemesi) durumunda yukarı yönlü hareketlerin ön planda kalmaya devam etmesi beklenebilir. Diğer yandan orta vadeli görünümde momentum göstergelerinin yukarı yönlü sinyaller verdiğini belirtmemizde fayda var. Göstergeler, paritede önümüzdeki dönemde yeniden 1,20 seviyesinin hedef olabileceğinin işaretini veriyor. Kısa vadeli teknik göstergeler ise EURUSD paritesinin bugün içerisinde 1,1815 – 1,19 seviyeleri arasında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt dışı piyasalarda ABD Ağustos Ayı Chicago Fed İmalat Endeksi verisi açıklanacak.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN