EUR / USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (21.01.2019)

Günlük Euro/Dolar Paritesi Yorumu

20 haftalık hareketli ortalamasını yukarı yönlü kırmakta başarısız olan ve bu ortalamaya denk gelen denk gelen 1,1450 – 1,1460 bandından yönünü aşağı çeviren parite, Cuma günü olumlu ABD Sanayi Üretimi verisinin de etkisi ile birlikte düşüş hareketini hızlandırdı ve 1,1353 seviyesine kadar geriledi. Euro Bölgesinden gelen zayıf veri akışı ve Brexit sürecinin yarattığı kırılganlık nedeniyle zayıflayan euro ve 96 seviyesi üzerindeki hareketini sürdüren ve kayıplarını telafi etmeye devam eden dolar endeksi ile birlikte paritenin kazançlarını geri vermeye devam ettiğini görmekteyiz.

Parite bu sabah saatleri itibariyle 1,1370 seviyesi üzerinde işlem görüyor. Kısa vadeli teknik göstergeler, EURUSD paritesinin bugün içerisinde 1,14 seviyesini yukarı yönlü aşmakta zorlanabileceğini ve bu seviyeden yönünü aşağı çevirerek gün içerisinde 1,1360 – 1,1400 seviyeleri arasında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor. Bugün ABD’de resmi tatil nedeniyle piyasalar kapalı olacak. Theresa May’in Brexit konusunda hazırlayacağı “B planını” bugün parlamentoya sunması bekleniyor. Dolayısı ile Brexit sürecine ilişkin gelecek olan veri akışı eurodaki görünüm açısından takip edilecek. Bunun yanı sıra, EURUSD paritesindeki kısa vadeli görünüm açısından önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası toplantısı önemli olacak. Başkan Draghi’ye özellikle ekonomide son dönemde görülen yavaşlamanın kalıcı olup olmayacağına ve faiz artırımlarının zamanlamasına ilişkin sorular geleceğini düşünüyoruz. Bu nedenle soru – cevap kısmında euro üzerindeki volatilite artabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN