EUR / USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (20.05.2019)

Sabah bültenlerimizde, Euro Bölgesindeki ekonomik zayıflık ve dolar endeksinde Fed’in güvercin söylemlerinin büyük ölçüde fiyatlanmış olması ile birlikte EURUSD paritesinde düşüş eğiliminin devam etmesini beklediğimizi ve paritenin kısa vadede 1,1150 seviyesine doğru düşüş hareketini hızlandırabileceğini sıklıkla ifade ediyorduk. Beklediğimiz üzere geri çekilme hareketini istikrarlı bir şekilde sürdüren parite, bu sabah saatlerinde 1,1151 seviyesine kadar inmiş ve hedef seviyemize doğru geri çekilmiş durumda.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1151 seviyesinden işlem görüyor. Genel görünüme bakacak olursak: Opsiyon fiyatlamalarından türetilen olasılıklara baktığımızda piyasalarda şu anda Fed’in bu yıl içerisinde bir faiz indirimine gidebileceği ihtimalinin %50’nin üzerinde fiyatlanmakta olduğunu görüyoruz. Dolayısı ile dolar endeksi üzerindeki fiyatlamanın en olumsuz senaryoya ilişkin olduğunu ve Fed’in bu yıl içerisinde faiz indirimine gitmemesi durumunda bunun dolar endeksi üzerinde önemli bir yükseliş hareketi oluşmasına nede olabileceğini görüyoruz. Dolayısı ile endeks üzerinde bir yükseliş potansiyeli halen daha varlığını korumakta. Diğer yandan, Almanya ve Euro Bölgesi ekonomilerinde görülen zayıflamanın euro üzerinde oluşturduğu baskının da paritedeki aşağı yönlü eğiliminin devamında önemli rol oynayabileceğini düşünüyoruz. Tüm bu görüşlerimiz ile birlikte EURUSD paritesinde geri çeklime hareketinin sürebileceğini ve paritenin önümüzdeki dönemde 1,11 seviyesi altını hedef alabileceğini düşünüyoruz. Ancak, Cuma gününden bu yana yaşanan düşüş hareketi sonrasında paritede kısa vadeli yukarı yönlü bir düzeltme hareketi oluştuğu ve paritenin bir süre 1,1150 – 1,12 seviyeleri arasında dalgalandığı görülebilir. Bugün Almanya’dan gelecek olan ÜFE ve ABD Nisan Ayı Chicago Fed İmalat Endeksi verileri izlenecek. Hafta içerisinde ise Fed (Çarşamba) ve Avrupa Merkez Bankası (Perşembe=) toplantı tutanakları ve PMI verileri takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN