EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – (19.01.2021)

Yeni haftanın ilk işlem gününde 1,2054 – 1,2088 seviyeleri arasında dar bir bantta işlem gören EURUSD paritesi günü 1,2077 seviyesinden yatay bir seyirle tamamladı.

Geçtiğimiz hafta başında kısa vadeli yükseliş kanalını aşağı yönlü kıran EURUSD paritesinde düşüş eğiliminin sürdüğü takip ediliyor. Dün sabahki bültenimizde dolar endeksindeki yükseliş hareketinin 91 seviyesi üzerini hedef almasını beklediğimizi belirtmiş ve bu çerçevede EURUSD paritesindeki yükseliş çabalarının sınırlı kalabileceğini ifade etmiştik. Söz konusu beklentimizi korumaktayız.

Bu sabah saatlerinde 1,2096 seviyesinden işlem gören EURUSD paritesinde, kısa vadeli düşüş kanalının üst sınırına denk gelen 1,21 seviyesinin kritik bir direnç seviyesi olarak ön plana çıktığını görüyoruz (düşüş kanalı hareketi aşağıdaki grafik üzerinden görülebilir). Teknik göstergelerin ürettikleri sinyalleri de göz önünde bulundurarak paritenin 1,21 seviyesini aşmakta başarısız olabileceği ve 1,21 civarından kısa vadeli satış fırsatı sunabileceği görüşündeyiz.

Bu çerçevede, beklentimiz doğrultusunda 1,21 seviyesinin aşılamaması durumunda paritenin 1,2050 seviyesine doğru geri çekilmesi beklenebilir. Teknik sinyaller doğrultusunda paritedeki düşüş eğiliminin önümüzdeki dönemde 1,20 seviyesine doğru devam etmesini beklemekteyiz. Ancak bu noktada, kısa vadede 1,21 direncin aşılması durumunda paritede yeniden yukarı yönlü hareketlerin ön plana çıkabileceğini belirtmemizde fayda var.

Bugün yurt dışı piyasalarda Almanya’dan gelecek olan Aralık ayı Nihai TÜFE verileri ve Ocak Ayı ZEW Ekonomik Beklenti Endeksi verileri açıklanacak.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN